خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  گزارش تکمیلی از تیراندازی به دو شهروند بازداشتی در کلانتری محمدشهر

گزارش تکمیلی از تیراندازی به دو شهروند بازداشتی در کلانتری محمدشهر

خبرگزاری هرانا – خانواده شهروندانی که شب پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه پس از انتقال به کلانتری ولدآباد هدف تیراندازی ماموران قرار گرفته و به بیمارستان اعزام شدند، از ملاقات با فرزندان خود محروم هستند. یکی از این شهروندان از ناحیه بالای زانوها با شلیک مستقیم چهار گلوله و دیگری با شلیک دو گلوله از ناحیه بالای زانوی راست مجروح شده است. این افراد پس از تیراندازی ماموران با داشتن پابند به پاهای زخمی به بیمارستان مدنی کرج منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲ خردادماه ۱۴۰۰، شهروندانی که شب پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه پس از انتقال به کلانتری ولدآباد هدف تیراندازی ماموران قرار گرفته بودند، کماکان در بیمارستان تحت درمان قرار دارند.

هویت این شهروندان پیشتر توسط هرانا “قباد رضایی فرزاد، ۳۸ ساله، مجرد، مشغول به حرفه رابیتس کاری” و “بهنام کریمی، ۳۲ ساله، مجرد و مشغول به حرفه رابیتس کاری” احراز شده بود. این افراد به دلیل مصرف مشروبات الکلی بازداشت و به کلانتری ولدآباد منتقل شده بودند. اما پس از انتقال به این محل در پی بروز درگیری و تیراندازی ماموران، قباد رضایی از ناحیه بالای زانوها با چهار شلیک گلوله و آقای کریمی با شلیک دو گلوله بالای زانوی راست زخمی شدند. این شهروندان پس از تیراندازی ماموران با داشتن پابند به پاهای زخمی به بیمارستان مدنی کرج منتقل شدند. به گفته یک منبع مطلع امروز ماموران نیروی انتظامی در پی مراجعه خانواده این افراد به بیمارستان مدنی کرج از ملاقات آنان با فرزندانشان ممانعت به عمل آورده‌اند.

این منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «به خانواده اجازه ندادند که با فرزندانشان ملاقات کنند اما ماموران نیروی انتظامی به همراه دو ماموری که به آنها شلیک کرده بودند به بیمارستان رفته و سعی داشتند تا از آنان رضایت بگیرند! آن هم در شرایطی که قباد رضایی فرزاد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت و بهنام کریمی روز شنبه ۱ خرداد عمل کرده‌اند. آقای کریمی به دلیل آسیب دیدن استخوان و گذاشتن پلاتین درد شدیدی دارد. خانواده آقای رضایی هم موفق به ثبت شکایت در بازرسی نیروی انتظامی استان البرز شده‌اند و قرار است فردا قباد رضایی را به پزشکی قانونی منتقل کنند.»

گفته می‌شود که شلیک گلوله از فاصله بسیار نزدیک و حدود یک متر صورت گرفته است.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به هرانا گفته بود: «گلوله‌ها به گوشت قباد اصابت کرده است اما استخوان پای بهنام هم آسیب دیده است. آنها در دو آمبولانس جداگانه همراه با دستبند و پابند به بیمارستان مدنی منتقل شدند. این در حالی است که به خانواده گفته شده بود که به بیمارستان شریعتی واقع در ماهدشت منتقل می‌شوند. در داخل بیمارستان نیز ناگهان قباد به هوش آمده و دو تن از مامورانی که به آنها تیراندازی کرده بود را شناسایی کرده است اما پس از اعتراض او آنها محل را ترک کرده‌اند.»

به گفته این منبع مطلع، در مراجعه روز گذشته پدر قباد رضایی فرزاد جهت شکایت به بازرسی ستاد فرماندهی، شکایت وی اخذ نشده و به او گفته شده است که «ما خودمان پیگیر ماجرا هستیم و نیازی به شکایت و پیگیری شما نیست».

شلیک نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندان در شهرهای مختلف کشور امری مسبوق به سابقه است. این امر در مواردی منجر به آسیب‌های دائمی و یا جان باختن شهروندان می‌شود.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید