خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  روزبه پیری به پرداخت جزای نقدی محکوم شد/ سند

روزبه پیری به پرداخت جزای نقدی محکوم شد/ سند

خبرگزاری هرانا – روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی)، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو تبریز به پرداخت ۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای پیری در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه، برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی)، توسط دادگاه کیفری دو تبریز به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو تبریز به ریاست قاضی میکائیل وطن خواه الوار، صادر و به وی ابلاغ شده است، آقای پیری از بابت اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی به پرداخت ۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات آقای پیری پیشتر در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه، برگزار شده بود.

گفته می شود این پرونده به دلیل انتشار مطالبی در خصوص وضعیت جسمانی برادرش یاشار پیری، گشوده شده است. پیشتر روزبه پیری از “آزار و شکنجه” برادرش توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

یاشار پیری در تاریخ ۳ اسفندماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. مدتی بعد وکیل مدافع یاشار پیری علیه نیروهای امنیتی بازداشت کننده موکلش، به دلیل اعمال “آزار و شکنجه” شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داد. همچنین روزبه پیری برادر این شهروند از ضرب و شتم یاشار پیری در زمان دستگیری و شکنجه وی در طول دوران بازداشت خبر داده بود.

روزبه پیری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۹۱ روز حبس تعزیری تقلیل یافت. آقای پیری نهایتا در تاریخ  ۱۵ تیرماه با پایان دوره محکومیت خود از زندان تبریز آزاد شد.

روزبه پیری متولد ۱۳۶۸، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق است. آقای پیری سردبیر نشریه تبریز و مؤسس تشکل مستقل دانشجویی نوید اعتدال در دانشگاه آزاد تبریز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید