خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  بهزاد همایونی از زندان اوین آزاد شد

بهزاد همایونی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – بهزاد همایونی، فعال مدنی روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه از زندان اوین به مرخصی وصل به آزادی اعزام شد. اعزام به مرخصی آقای همایونی ساعاتی پس از درگذشت پدر و در حالی صورت گرفته است که تنها ۲۵ روز تا پایان دوران محکومیت این شهروند ۶۰ ساله باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، بهزاد همایونی، فعال مدنی از زندان اوین به مرخصی وصل به آزادی اعزام شد.

علیرغم تلاش خانواده آقای همایونی، جهت تسریع در اعزام به مرخصی و امکان ملاقات او با پدر سال خورده اش، با کارشکنی مسئولان زندان اعزام به مرخصی آقای همایونی ساعاتی پس از درگذشت پدر صورت گرفته است. این در حالی است که تنها ۲۵ روز تا پایان دوران محکومیت آقای همایونی باقی مانده بود.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای همایونی «در حالی که با توجه به میزان محکومیت آقای همایونی از بابت پرونده ای که در حال تحمل آن بودند به لحاظ قانونی از ماه ها قبل امکان آزادی او وجود داشت با این حال علیرغم پیگیری های مکرر خانواده آقای همایونی، مسئولان زندان به بهانه هایی از جمله مشارکت او در فعالیت هایی در زندان از جمله پس از درگذشت بهنام محجوبی، به صورت تنبیهی و با کارشکنی های پیاپی تاکنون از آزادی وی جلوگیری کرده بودند».

این فعال مدنی پیشتر توسط دادگاه انقلاب اصفهان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا به ۲ سال و ۸ ماه حبس تعزیری قابل اجرا کاهش پیدا کرد.

بهزاد همایونی در تاریخ ۹ تیرماه ۹۸، در شهرستان آران و بیدگل، توسط مأموران امنیتی بازداشت شد. وی ابتدا به زندان کاشان منتقل شده و پس از مدتی به زندان تهران بزرگ و نهایتا به زندان اوین انتقال پیدا کرد. او نهایتا در فروردین ماه ۹۹ با سپری کردن حدود ۹ ماه حبس تعزیری از بابت این پرونده و قرار گرفتن در لیست بخشنامه عفو از زندان آزاد شد.

بهزاد همایونی پیش از این نیز توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این فعال مدنی کمتر از ۳ ماه پس از آزادی از زندان در خردادماه سال ۹۹ جهت تحمل حبس یک ساله از بابت پرونده دیگر خود مجددا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

او در تاریخ ۲۲ بهمن ماه ۹۶ با در دست داشتن پلاکاردی در حمایت از نرگس محمدی و محمد مهدوی فر همراه فرزندش صالح همایونی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه همان سال آزاد شد.

این شهروند ۶۰ ساله، سابقه مشارکت در جنگ هشت ساله را داشته و از مجروحان جنگ ایران و عراق بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید