خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک کیومرثی و سعید سلطانی

تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک کیومرثی و سعید سلطانی

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی) در تاریخ ۳ خردادماه در شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز برگزار خواهد شد. این شهروندان پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در جلفا بازداشت و نهایتا در تاریخ ۱۳ آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعبه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی) تعیین شد.

بر اساس ابلاغیه‌ای که اخیرا صادر و به این شهروندان ابلاغ شده است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک کیومرثی و سعید سلطانی در تاریخ ۳ خردادماه ۱۴۰۰ در شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز برگزار خواهد شد.

سعید سلطانی و بابک کیومرثی پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه ۹۹ در محل کار خود در شهرستان جلفا توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند. ماموران در زمان بازداشت آقای سلطانی اقدام به بازرسی منزل وی کرده و تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌ها و خودروی او را ضبط کرده و با خود بردند. به علاوه در جریان بازداشت آقای کیومرثی همسر وی توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

بابک کیومرثی نهایتا در تاریخ ۱۱ آذرماه ۹۹ و سعید سلطانی در تاریخ ۱۲ آذرماه ۹۹ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان تبریز منتقل شده بودند.

این شهروندان نهایتا در تاریخ ۱۳ آذرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند.

جلسه بازپرسی بابک کیومرثی و سعید سلطانی در تاریخ ۳۰ فروردین‌ماه امسال در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست قاضی موسوی برگزار شد و آخرین دفاعیات این شهروندان در خصوص اتهاماتی از جمله عضویت در جمعیت های معارض کشور اخذ شد.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ تا ۲۷ مهرماه ۹۹ تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شد.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید