خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  سمیه کارگر با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

سمیه کارگر با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – سمیه کارگر، دانش‌آموخته‌ رشته فلسفه دانشگاه تبریز، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه، با تودیع قرار وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد. روز گذشته جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم کارگر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. خانم کارگر مهرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و پس از حدود چهار ماه از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، سمیه کارگر، دانش‌آموخته‌ رشته فلسفه دانشگاه تبریز، از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

آزادی خانم کارگر با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و به صورت موقت صورت گرفته است.

درحالیکه قرار وثیقه سمیه کارگر طی هفته گذشته تعیین شده بود، وی به دلیل عدم توانایی در تامین آن، از آن زمان تا روز گذشته همچنان در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد.

در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه و پیش از آزادی موقت، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

سمیه کارگر در تاریخ ۲۵ مهرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او ازجمله لپ‌تاپ و تلفن همراه وی را ضبط کرده و با خود بردند.

وی بهمن ماه ۹۹ پس از گذشت حدود چهار ماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم کارگر که از یک بیماری نادر چشمی رنج می‌برد، از زمان بازداشت از رسیدگی پزشکی و دسترسی به داروهای خود محروم ماند. به گفته یک منبع مطلع سمیه کارگر به دلیل این بیماری تحت درمان متخصصین چشم در کشور فرانسه بود و آخرین ویزای پزشکی‌اش برای ماه نوامبر ۲۰۲۰ صادر شده بود اما به دلیل بازداشت، موفق به تکمیل روند درمان خود نشد. او در طول دوره بازداشت دچار کاهش وزن و ناراحتی معده شد و از دسترسی به داروهای مکملش محروم ماند.نیروهای امنیتی در زمان نگهداری او در بازداشتگاه سپاه از دادن داروهایش خودداری کردند؛ این امر منجر به وخامت حال، کاهش قوای بینایی و افزایش نگرانی خانواده وی شده بود. او نهایتا به بند ۸ زندان قرچک ورامین که به مراتب امکانات کمتری نسبت به زندان اوین دارد منتقل شد.

مادر خانم کارگر در زمان ملاقاتی که اوایل بهمن ۹۹ در زندان اوین با دخترش داشت، برای صحبت کردن به زبان فارسی تحت فشار قرار گرفته بود. ماموران از او خواسته بودند که مکالمه به زبان کردی را متوقف کند و او هم در جواب گفته بود: “من نمی‌توانم احساسم را به زبانی غیر از کردی نسبت به بچه‌ام ابراز کنم.

تا زمان تنظیم این گزارش کماکان از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دست نیست. با این حال پیشتر و پس از پیگیری‌های خانواده خانم کارگر از دادسرای اوین تنها به آنها گفته بودند که اتهام ایشان مربوط به جرائم اینترنتی است.

سمیه کارگر فارغ‌التحصیل رشته فلسفه دانشگاه تبریز و شهروند کرد اهل ایلام است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید