خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت میثم جولانی و علی خیرجو به حبس و شلاق

دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت میثم جولانی و علی خیرجو به حبس و شلاق

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل محکومیت میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی) را تایید کرد. این شهروندان پیشتر توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ اردبیل مجموعا به ۸ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم در مرحله تجدیدنظر به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی)، به تایید دادگاه تجدیدنظر رسید.

بر اساس دادنامه ای که توسط شعبه ۱۰ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به مستشاری ساسان بالاخانی و ابراهیم موقر صادر و از طریق سامانه ثنا به آن ها ابلاغ شده است، محکومیت این شهروندان عینا تایید شده و به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده است.

میثم جولانی و علی خیرجو پیشتر توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل از بابت اتهام “مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” هر کدام به ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۱۱ آذرماه سال گذشته در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل برگزار شده بود. همچنین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در بخش دوم پرونده نیز مورخ ۱۸ آذرماه ۹۹، در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد.

علی خیرجو و میثم جولانی در تاریخ ۱۰ مهرماه سال گذشته به همراه چند شهروند از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی در منزل بازداشت  و در تاریخ ۹ مهرماه ۹۹، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شدند.

در زمان بازداشت آقای خیرجو، ماموران بدون نشان دادن حکم و با پریدن از روی دیوار وارد منزل شده و اقدام به ضرب و شتم او کرده‌اند. در تاریخ ۱۲ مهرماه ۹۹، نیز افسانه اکبرزاده، همسر وی همراه با خانواده شمار دیگری از بازداشت شدگان با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که خانم اکبرزاده با دستور قاضی بابک نونهال بازداشت و روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۹۹ آزاد شد.

آنها نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای هر یک به زندان اردبیل منتقل شدند و مجددا در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۹، از زندان اردبیل به بازداشتگاه مرکزی اردبیل منتقل شدند. مدتی بعد آقای خیرجو و در تاریخ ۸ آبان‌ماه ۹۹ نیز میثم جولانی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه سال گذشته تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

علی خیرجو همچنین ۴ اسفندماه ۹۹، طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی توسط شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل، به اداره اطلاعات این شهر احضار شد.

میثم جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید