خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ ساعت ۱۶:۱۶:۳۰

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  برگزاری جلسه بازپرسی بابک کیومرثی و سعید سلطانی

برگزاری جلسه بازپرسی بابک کیومرثی و سعید سلطانی

خبرگزاری هرانا – جلسه بازپرسی بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی)، امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه در بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز برگزار شد. این دو شهروند پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در جلفا بازداشت و نهایتا در تاریخ ۱۳ آذرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰، جلسه بازپرسی بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی)، در دادسرای عمومی و انقلاب تبریز برگزار شد.

در جریان این جلسه که در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست قاضی موسوی برگزار شد، آخرین دفاعیات این شهروندان در خصوص اتهاماتی از جمله عضویت در جمعیت های معارض کشور اخذ شد.

سعید سلطانی و بابک کیومرثی پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه ۹۹ در محل کار خود در شهرستان جلفا توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند. ماموران در زمان بازداشت آقای سلطانی اقدام به بازرسی منزل وی کرده و تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌ها و خودروی او را ضبط کرده و با خود بردند. به علاوه در جریان بازداشت آقای کیومرثی همسر وی توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

بابک کیومرثی نهایتا در تاریخ ۱۱ آذرماه ۹۹ و سعید سلطانی در تاریخ ۱۲ آذرماه ۹۹ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان تبریز منتقل شده بودند.

این شهروندان نهایتا در تاریخ ۱۳ آذرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ تا ۲۷ مهرماه ۹۹ تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شد.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید