خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  علی نوری از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

علی نوری از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – علی نوری، فعال مدنی که دوران محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند، امروز یکشنبه ۲۹ فروردین، به مرخصی درمانی هفت روزه اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰، علی نوری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

اعزام به مرخصی آقای نوری دقایقی پیش با تودیع قرار وثیقه، به مدت ۷ روز و برای پیگیری روند درمان وی صورت گرفته است. گفته می‌شود پیشتر با تایید پزشکی قانونی برای عدم تحمل کیفر حبس، نامه‌ی توقف حکم برای وی ثبت شده بود، اما در حال حاضر به مرخصی ۷ روزه اعزام شده است.

هرانا در اسفندماه سال گذشته در گزارشی خبر داده بود که آقای نوری روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه به بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی منتقل و سپس به قرنطینه بند ۴ زندان اوین منتقل شد. او نهایتا در پی انتقال به بهداری زندان، علیرغم نظر پزشک معالج مبنی بر ضرورت انتقال مجدد وی به بیمارستان امام خمینی، آقای نوری به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل شد. وی نهایتا به دلیل عدم پذیرش توسط بیمارستان به زندان بازگردانده و به بند قرنطینه منتقل شد. علی نوری طی روزهای اخیر برای اعمال شوک الکتریکی تحت فشار قرار گرفته است.

علی نوری در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۶، هنگامی‌ که در حال گذراندن خدمت سربازی‌اش بود، توسط نیروهای امنیتی در میدان ولیعصر تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

این فعال مدنی در خردادماه ۹۷ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/ خارجی” به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال و ۶ ماه حبس، مجموعا به ۹ حبس تعزیری محکوم شد. این حکم آذرماه سال گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر و با مستشاری قاضی حسن بابایی عینا تایید شد.

محکومیت علی نوری تابستان امسال پس از بررسی مجدد از بابت قانون کاهش مجازات توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و ۱ سال حبس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” تقلیل یافت. از این میزان به استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

آقای نوری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۳ در جریان تجمع حمایت از کوبانی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران بازداشت و پس از گذراندن بخشی از دوران محکومیت دو ساله خود به صورت مشروط از زندان آزاد شد. هم اکنون یک سال از دوره حبس پیشین او نیز لازم الاجرا است.

وی نهایتا در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه امسال پس از حضور در شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۶ سال حبس خود به زندان اوین منتقل شد.

علی نوری، متولد ۱۳۷۲ و فرزند محمد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید