خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری سریش‌آباد و روغن نباتی جهان

معوقات مزدی کارگران شهرداری سریش‌آباد و روغن نباتی جهان

خبرگزاری هرانا – کارگران شهرداری سریش‌آباد در شهرستان قروه واقع در استان کردستان، از چندین ماه مطالبات مزدی و بیمه ای خود خبر دادند. بعلاوه کارگران شاغل در کارخانه روغن نباتی جهان، علیرغم حقوق معوقه اسفند ماه ۹۹، مطالباتی مربوط به سال های ۹۳ تا ۹۷ را از کارفرما طلبکارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران شهرداری سریش‌آباد در شهرستان قروه واقع در استان کردستان، از چندین ماه مطالبات مزدی خود خبر دادند.

این کارگران گفتند: حدود ۶۰ نفر در مجموعه شهرداری سریش‌آباد مشغول کار هستیم که دست‌کم پنج ماه دستمزد پرداخت نشده داریم. به علاوه حق بیمه ما کارگران نیز به مدت چند ماه پرداخت نشده است.

این کارگران از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند و گفتند: “علارغم پیگیری‌های مکرر کارگران برای دریافت حقوق، مسئولان شهری پاسخ قانع‌کننده‌ای به درخواست‌های کارگران نمی‌دهند”.

آنها افزودند: در طول سال جاری و سال گذشته چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقمان دست به اعتراض صنفی‌ زدیم و از کار کردن خودداری کردیم. در آخرین تجمع که روز دوشنبه هفته جاری برگزار شد، مسئولان شهری وعده پیگیری مطالباتمان را دادند.

این کارگران که در بخش‌های مختلف مجموعه شهرداری کار می‌کنند، در ادامه گفتند: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست. در شرایط اقتصادی فعلی، حتی اگر کارگر دستمزد هم بگیرد، نمی‌تواند نیازهای ضروری خانوار را تامین کند چه برسد به ما که پرداخت دستمزدهایمان ماه‌ها به تعویق افتاده است.

به گفته این کارگران، علیرغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آنها باخبرند اما تا این لحظه در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران مجموعه شهرداری سریش‌آباد اقدامی صورت نگرفته است.

معوقات مزدی کارگران روغن نباتی جهان

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه روغن نباتی جهان تا موفق به دریافت مطالبات قدیمی خود که مربوط به سالهای ۹۳ تا ۹۷ است نشده‌اند.

بر اساس این گزارش، حدود ۸۵ کارگر در کارخانه روغن نباتی جهان با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که علارغم مطالبات یک ماهه جاری، هنوز موفق به دریافت مطالبات قدیمی سالهای ۹۳ تا ۹۷ خود نشده‌اند.

این کارگران با بیان اینکه مطالبه جدیدشان یک ماه حقوق اسفند ۹۹ است که هنوز پرداخت نشده است، گفتند: علارغم آن، کارگران یک مطالبه قدیمی دارند که مربوط به سال ۹۳ تا اسفند ۹۷ است. همچنین پرونده شکایت این مطالبات علیرغم گذشت چندین سال در اداره کار زنجان باز است.

آنها با بیان اینکه عیدی سال ۹۹ خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌ایم و کارفرما از هر کارگر رقمی حدودا ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان کسر کرده است، در تشریح وضعیت مطالبات قدیمی خود اظهار داشتند: این مطالبه قدیمی مربوط به چندین ماه حقوق و اضافه کاری، حق شیفت و جذب، حق ایاب و ذهاب و لباس کار است.

کارگران افزودند: در حال حاضر روغن نباتی جهان با حداقل ظرفیت به تولید خود ادامه می‌دهد.

کارگران این کارخانه در بخش دیگری از مشکلات خود با اشاره به اینکه یکی از نگرانی های ما عدم امنیت شغلی است، در ادامه افزودند:در هر هفته دو تا سه روز به بهانه‌های مختلف همانند نداشتن مواد اولیه، نبود روغن آماده و یا نبودن کارتن بسته‌بندی، تولیدی صورت نمی گیرد.

آنها در خاتمه افزودند: ظرفیت تولید در این کارخانه به حدی بالاست که اگر مسئولان بخواهند به این واحد تولیدی کمک کنند، ضمن تامین روغن استان زنجان، می‌تواند تامین کننده حداقل ۴ تا ۵ استان همجوار نیز باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید