خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. این زندانی از سال ۹۰ در زندان عادل آباد شیراز در حال تحمل حبس بوده است. هرانا اواسط ماه جاری از خطر اعدام قریب الوقوع این زندانی خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

هرانا در تاریخ ۱۲ فروردین ماه از خطر اعدام قریب الوقوع این زندانی خبر داده و هویت او را که در سال ۱۳۹۰ از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد، ارسلان زارع، ۴۳ ساله احراز کرده بود.

بک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در این خصوص به هرانا گفت بود: “با سال ها تلاش خانواده آقای زارع و بسیاری از فعالان، در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۷ در حالیکه ارسلان جهت اجرای حکم به پای چوبه دار منتقل شده بود اولیای دم با دادن فرصتی دوباره برای جلب رضایت آنان موافقت کرد. این روند تا بدان جا پیش رفت که برخی از اولیای دم گذشت خود را از اعدام اعلام کردند اما به دلیل اینکه همچنان در میان خانواده مقتول افرادی حاضر به رضایت نشدند این مسئله به جایی نرسید. نهایتا در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ و تنها ۳ روز پیش از عید نوروز ۱۴۰۰، خانواده مقتول با پرداخت تفاضل دیه درخواست اجرای حکم را مطرح کردند”.

ارسلان زارع، که ۱۰ سال گذشته را تحت حکم اعدام در زندان عادل آباد شیراز سپری کرده بود. مدعی شده بود که تحت فشار بازجویی ها به قتل مقتول (با نام خانوادگی کشاورز) اعتراف کرده و مرتکب قتل نشده است.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید