خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  محکومیت زینال تنهایی به پرداخت جزای نقدی

محکومیت زینال تنهایی به پرداخت جزای نقدی

خبرگزاری هرانا – زینال تنهایی، فعال ترک (آذربایجانی)، توسط دادگاه کیفری دادگستری تبریز به پرداخت پانصد هزار تومان جزای نقدی محکوم شد. آقای تنهایی پیشتر در بخش دیکری از این پرونده توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به پرداخت ۳ میلیون تومان جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینال تنهایی، فعال ترک (آذربایجانی)، دادگاه کیفری دادگستری تبریز به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو دادگستری تبریز صادر و به وی ابلاغ شده است، آقای تنهایی از بابت اتهام “نشر اکاذیب” به پرداخت پانصدهزار تومان جزای نقدی محکوم شده است.

آقای تنهایی ماه گذشته و در بخش دیگری از این پرونده از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ۳ میلیون تومان جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

زینال تنهایی در تاریخ ۱۳ مهر ۹۹، در پی تجمعی اعتراضی در تبریز توسط نیروهای امنیتی، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی و به صورت موقت آزاد شد.

اوایل مهرماه سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین صورت گرفت که طی روزهای ۹ تا ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شد.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید