خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  پس از تحمل ۲۰ سال حبس؛ عمر فقیه پور از زندان ارومیه آزاد شد

پس از تحمل ۲۰ سال حبس؛ عمر فقیه پور از زندان ارومیه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – عمر فقیه پور، زندانی سیاسی، پس از تحمل بیش از ۲۰ سال حبس امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به دنبال صدور بخشنامه عفو از زندان ارومیه آزاد شد. آقای فقیه پور در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۷۹ بازداشت، ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، عمر فقیه پور (سعید فقه رسول پور)، از زندان ارومیه آزاد شد.

آزادی وی پس از تحمل بیش از ۲۰ سال حبس و با اعمال بخشنامه عفو صورت گرفته است.

آقای فقیه پور در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۷۹ بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه از طریق ارتباط با یکی از احزاب مخالف نظام، در دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شده بود. نهایتا پس از گذشت سه ماه، در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش پیدا کرد.

عمر فقیه پور پس از بازداشت و صدور حکم در زندان‌های پیرانشهر، مهاباد و ارومیه نگهداری و سپس در سال ۸۶ به زندان رجایی شهر تبعید شده بود. او مجددا در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۹۶ به زندان ارومیه بازگردانده شد.

از زمان اجرایی شدن تدریجی عفو موسوم به “عفو مبعث و عفو ۱۲ فروردین”، طی روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی از زندانها آزاد شدند، هرانا پیشتر طی گزارشی از عفو، آزادی یا اعزام به مرخصی با وعده آزادی، دست کم ۱۵۰ محکوم یا زندانی سیاسی-امنیتی خبر داده بود.

پیش از این رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک هزار و ۸۴۹ زندانی را ارائه و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت آیت الله خامنه ای قرار گرفت. گفته می شود این بخشنامه تنها درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی و امنیتی را شامل شده است که تعدادی از زندانیان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ را نیز در بر می گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید