خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 22 فروردین 1400, 29th of May 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ ساعت ۱۸:۴۶:۰۶

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۲۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۲۸ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته و امروز یکشنبه ۲۲ فروردین، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دستکم در ۲۴ شهر از جمله در تهران مقابل ساختمان مجلس و در شهرهای ایلام، کرج، خرم آباد، تبریز، زنجان، شوش، رشت، ساری، اهواز، اراک، اردبیل، بجنورد، اصفهان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، مشهد، نیشابور، نوشهر، سنندج، شاهرود، شیراز و شوشتر در مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی شهر خود، گروهی از نیروی تعدیل شده آتش‌نشانی شهرکرد با تجمع در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری، تعدادی از نیرو‌های شرکتی اداره‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های خوزستان در مقابل استانداری، تنی چند از سهامداران حقیقی در مقابل شرکت بورس اوراق بهادار در تهران و شماری از کارگران شرکت پارس متال در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دستکم در ۲۴ شهر از جمله در تهران مقابل ساختمان مجلس و در شهرهای ایلام، کرج، خرم آباد، تبریز، زنجان، شوش، رشت، ساری، اهواز، اراک، اردبیل، بجنورد، اصفهان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، مشهد، نیشابور، نوشهر، سنندج، شاهرود، شیراز و شوشتر در مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی شهر خود، تجمعات اعتراضی برپا کردند.

بازنشستگان معترض، ضمن رونمایی از بنرهایی اعتراضی، شعارهایی از قبیل “ما دیگه رای نمیدیم، از بس دروغ شنیدیم ” و “وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه” را سر دادند.

معترضان برخی از مطالبات خود را افزایش مستمری های دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسان سازی حقوق، اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان آور در محاسبات متناسب سازی، عنوان کردند.

پیش از این نیز بازنشستگان تامین اجتماعی، در دفعات مختلف دست به تجمعات سراسری زده بودند.

تجمع نیروی تعدیل شده آتش‌نشانی شهرکرد

به گزارش همشهری، روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰، گروهی از نیروی تعدیل شده آتش‌نشانی شهرکرد با تجمع در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری، خواستار بازگشت به‌ کار شدند.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مرکز استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص اظهار کرد: تعداد کل نیروهای تعدیلی ۳۵ نفر است که یک ‌سال و نیم پیش از خدمت منفصل شده‌اند.

عنایت‌الله راهنورد ادامه داد: مساله و مشکل این نیروها حقوقی است. اگر این مشکل وجود نداشت همگی آنها الان بر سرکار بودند.

وی توضیح داد: قبل از جذب این نیروها، سازمان آتش‌نشانی و خدمات شهری شهرکرد آزمونی برگزار می‌کند. این آزمون شامل دو بخش کتبی و شفاهی بوده که نیروها بعد از انجام آزمون جذب آتش‌نشانی می‌شوند.

سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهر کرد گفت: پس از مدتی سازمان بازرسی بر نحوه اجرای آزمون ایراد می‌گیرد. این مساله باعث می‌شود نیروهای جذب شده تعدیل و ادامه همکاری با آتش‌نشانی شهرکرد منفصل به خدمت شوند.

تجمع نیرو‌های شرکتی جهاد کشاورزی خوزستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰، نیرو‌های شرکتی اداره‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌های خوزستان در اعتراض به شرایط کاری و تاخیر در پرداخت حقوق مقابل استانداری تجمع کردند.

سلمان موسوی نماینده کارکنان شرکتی اداره‌های جهاد کشاورزی سراسر خوزستان در تشریح علت این تجمع گفت: چندین سال از فعالیت و اشتغال ما به عنوان نیرو‌های شرکتی در این اداره می‌گذرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در وضعیت نامشخص قراردادی به سر می‌بریم، اظهار کرد: پرداخت نامنظم و با فاصله چندماه حقوق و کمتر از حد دستمزد مصوب کارگری در شرایط اقتصادی کنونی ما را رنج می‌دهد و تامین مخارج خانواده را سخت کرده است.

موسوی بیان داشت: ۱۹۶ نفر از کارگران دارای همسر و فرزند و تعدادی از آن‌ها فرزندا  ن ایثارگر و خانواده‌های معزز شهداء هستند، ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها در ملک استیجاری زندگی می‌کنند و تهدید به اخراج شده اند.

نماینده کارکنان شرکتی اداره‌های جهاد کشاورزی سراسر خوزستان ادامه داد: ۲۰۰ نفر از نیرو‌های خدماتی سازمان جهاد کشاورزی هم به دلیل تعدیل نیرو باید تا ۳۱ فروردین ماه سال جاری تسویه کنند.

تجمع سهامداران

به گزارش فارس، امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۰، تعدادی از سهامداران حقیقی در اعتراض به ریزش بازار و زیان‌های وارده به آنها، در مقابل شرکت بورس اوراق بهادار در سعادت‌آ‌باد تهران تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع این سهامداران به دلیل ریزش مداوم شاخص‌های بورس و زیان‌هایی که از این ناحیه متوجه سرمایه آنها شده است، صورت گرفته است.

تجمع کارگران شرکت پارس متال

به گزارش ایلنا، روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰، کارگران شرکت پارس متال در اعتراض به اجرا نشدن تعهدات کارفرما دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، کارگران کارخانه پارس متال در این تجمع از رییس قوه‌قضاییه درخواست کردند تا به وضعیت آن‌ها رسیدگی کند.

سال ۹۱، این شرکت برای تسویه حساب سنوات معوقه کارگران با بانک مهر اقتصاد وارد مذاکره شده است تا با دریافت وام بانکی، مطالبات عقب مانده کارگران کارخانه را تسویه کند. کارخانه در آن برهه زمانی به دلیل ورشکستگی توانایی پرداخت سنوات کارگران را نداشته است. بانک به منظور تضمین نهایی دریافت اقساط بوده است؛ شرط بانک این بود که کارگران باید ضامن یکدیگر شوند. در حال حاضر، ۱۳۵ نفر به دلیل پرداخت نشدن اقساط بانکی از سوی کارفرما موفق به دریافت چک‌های خود نشده‌اند. این کارگران به دلیل بدهکاری از انجام امور بانکی محروم هستند.

سهامدار عمده این شرکت در مصاحبه‌ای درباره این معوقات توضیح داده بود: ۴۰۰ نفر، دریافت‌کننده وام بودند؛ به مرور زمان، شرکت اقساط بانکی خود را با بانک تسویه می‌کند. بخشی از وام بانکی تسویه نشده است؛ به همین دلیل، حدود ۷۰ کارگر موفق نشده‌اند تا چک‌های خود را از بانک دریافت کنند. شرکت تا اردیبهشت ماه سال آتی اقساط عقب مانده را تسویه خواهد کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید