خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  افزایش فشارهای امنیتی و تفتیش منازل دستکم ۲ خانواده بهائی دیگر در شیراز

افزایش فشارهای امنیتی و تفتیش منازل دستکم ۲ خانواده بهائی دیگر در شیراز

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج جدید افزایش فشارهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه، منازل دستکم دو شهروند بهایی دیگر به نام های هایده فروتن و کرامت نیک آیین توسط نیروهای امنیتی تفتیش و تعدادی از لوازم شخصی آنان از جمله کامپیوتر، تلفن های همراه، کتب، آثار و تصاویر مرتبط با آئین بهائی ضبط شد. شب سه شنبه، سعید اتحاد، قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، صدیقه اقدسی، عالیه فروتن و بهروز فرزندی، ۷ شهروند بهائی ساکن شیراز توسط نیرهای امنیتی بازداشت شدند. روز چهارشنبه همچنین منزل ویلیام ممتازیان، دیگر شهروند بهائی نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، در ادامه موج جدید فشارهای امنیتی بر شهروندان بهائی، منازل دستکم دو خانواده بهائی دیگر در شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی تفتیش شد.

نیروهای امنیتی روز چهارشنبه با مراجعه به منزل کرامت نیک آیین و همسرش نگاره قادری سعدی، خانواده بهائی ساکن شیراز، ضمن تفتیش محل، تعدادی از وسایل شخصی از جمله تلفن همراه و تبلت خانم قادری سعدی و همچنین تمام کتب، آثار و تصاویر مربوط به آئین بهائی را ضبط کرده و با خود بردند.

صبح همان روز همچنین منزل هایده فروتن، دیگر شهروند بهائی ساکن شیراز نیز توسط نیروهای امنیتی تفتیش و علاوه بر لوازم شخصی خانواده خانم فروتن و کتب، آثار و تصاویر مربوط به آئین بهائی موجود در منزل، تعدادی از لوازم شخصی میهمانان این خانواده از جمله موبایل ها، لپتاپ و … نیز ضبط شده است.

هرانا پیشتر از تفتیش منزل خانواده ویلیام ممتازیان، شهروند بهائی توسط نیروهای امنیتی در شهر شیراز خبر داده بود. تفتیش منازل این شهروندان بهائی به دنبال بازداشت ۷ شهروند بهائی ساکن شیراز از جمله سروش آبادی، داماد خانواده ممتازیان صورت گرفته است. ماموران در زمان ورود به منزل خانواده ممتازیان، حکمی را در دست داشته اند که روز قبل در زمان بازداشت سروش آبادی از آن استفاده کرده و مدعی شده اند به دلیل اینکه این حکم مجوز تفتیش «منزل و مخفیگاه متهم» است اجازه ورود به منزل آنان را نیز دارند”.

احتمال میرود طی روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه، منازل تعداد بیشتری از شهروندان بهائی در شیراز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفته باشد.

شب سه‌شنبه  ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، بهروز فرزندی، سعید اتحاد، قاسم معصومی، سیامک هنرور، سروش آبادی، صدیقه اقدسی و عالیه فروتن شهروندان بهائی ساکن شیراز توسط ماموران اداره اطلاعات در منازل خود بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های این نهاد امنیتی در شیراز منتقل شدند.

ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منازل این شهروندان کرده و برخی از لوازم شخصی آنان همچون کتاب‌ها و وسایل الکترونیکی را ضبط کرده با خود برده‌اند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید