خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از وضعیت محمدحسن سلمانی در زندان تهران بزرگ

گزارشی از وضعیت محمدحسن سلمانی در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – محمدحسن سلمانی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸، از بهمن ماه سال گذشته دوران محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند. وی در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ بازداشت و پس از مدتی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه آزاد شد. او توسط دادگاه انقلاب تهران به ۲۳ ماه حبس تعزیری و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد و این حکم عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر رسید. با استناد به ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی ۱۵ ماه زندان برای او قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدحسن سلمانی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه، دوران محکومیت ۱۵ ماهه خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری در خردادماه ۹۹، آقای سلمانی را از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی(هواپیما)” به ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۸ ماه حبس و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرد و این حکم تیر ماه سال گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر تایید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ ماه زندان در خصوص اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی برای او قابل اجرا است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۹ پس از احضار و حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین، جهت تحمل دوران محکومیت به زندان تهران بزرگ منتقل شده و هم اکنون در قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود.

آقای سلمانی در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ بازداشت و به مدت ۸ روز در مکانی نامعلوم نگهداری شد. او نهایتا پس از تعیین وثیقه در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل و در تاریخ ۷ بهمن ۹۸ با تودیع قرار ۲۰۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی آزاد شد.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ساقط شد. صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید این واقعه مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است. این موضوع منجر به موجی از اعتراضات به خصوص در دانشگاه‌های مختلف کشور شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید