خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  سعید اقبالی به بند عمومی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

سعید اقبالی به بند عمومی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

خبرگزاری هرانا – سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه، ۱۶ روز پس از تبعید به زندان رجایی شهر کرج و نگهداری در یک سلول انفرادی، به بند عمومی این زندان منتقل شد. این فعال مدنی با وجود پارگی هفتاد درصدی پرده گوش راست و عفونت و درد شدید ناشی از آن و با گذشت بیش از ۵ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام به بیمارستان، کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است. طی روزهای اخیر سمت راست صورت وی دچار مشکل بی حسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، سعید اقبالی، فعال مدنی زندانی پس از ۱۶ روز نگهداری در یک سلول انفرادی به بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

آقای اقبالی در این مدت بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در کنار زندانیان متهم به جرایم عمومی و یا تنها در یک سلول انفرادی در قرنطینه این زندان نگهداری شده است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آقای اقبالی، وضعیت عفونت گوش این فعال مدنی زندانی نیز وخیم‌تر شده و سمت راست صورتش بی حس شده است.

پیشتر مسئولان زندان به آقای اقبالی گفته‌ بودند که باید به بند زندانیان با جرایم عمومی منتقل شود و زندان مسئولیتی در حفظ جان و سلامت او ندارد. نام این زندانی سیاسی و ورود او به قرنطینه از روز دوشنبه ۲ فروردین‌ماه، همزمان با تبعید از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج در فهرست زندان ثبت و به صورت ناگهانی از روز سوم فروردین از سیستم زندان حذف شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در این خصوص به هرانا گفته بود: «برخی از وسایل شخصی او را شکسته‌اند، کارت تلفن و لباس‌های سعید را از او گرفته‌اند و به او گفته‌اند که قرار است به بند ۱ یا بند ۶ زندان منتقل شود و حتی اگر چاقو بخورد هم جانش پای خودش است و زندان مسئولیتی ندارد. این حذف نام ناگهانی از لیست زندان نیز خطرناک است و مشخص نیست چه برنامه‌ای برای سعید در نظر گرفته‌اند. از طرف دیگر او اکنون با دو زندانی در آستانه اعدام در یک مکان نگهداری می‌شود و بیم آن می‌رود این زندانیان جهت به تعویق افتادن اجرای حکم اقدام به آسیب رساندن به سعید اقبالی برای تشکیل پرونده جدید برای خود کنند.»

تبعید زندانیان سیاسی از تهران به سایر شهرستان‌ها در ماه‌های اخیر امری مسبوق به سابقه است. از میان این زندانیان در ماه‌های اخیر مریم اکبری منفرد، سپیده قلیان، سپیده فرهان، مژگان کشاورز، صبا کردافشاری، گلرخ ایرایی، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، سمانه نوروز مرادی، سکینه پروانه، نسرین ستوده، مریم ابراهیم وند، زینب جلالیان، اسماعیل عبدی، کسری نوری، نصرالله لشنی، آتنا دائمی و چند زندانی سیاسی دیگر به زندان‌های مختلف کشور تبعید شده‌اند.

سعید اقبالی در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل خود در کرمانشاه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای اقبالی در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

این فعال مدنی شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” برای وی قابل اجرا است.

سعید اقبالی نهایتا روز یکشنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی با وجود پارگی هفتاد درصدی پرده گوش راست و عفونت و درد شدید ناشی از آن و با گذشت بیش از ۵ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام به بیمارستان، کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید