خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم قطع دست دو متهم در دیوان عالی کشور نقض شد

حکم قطع دست دو متهم در دیوان عالی کشور نقض شد

خبرگزاری هرانا – حکم دو متهم در تهران که پیشتر از بابت اتهام سرقت به قطع دست محکوم شده بودند، در دیوان عالی کشور نقض شد. این پرونده در حالی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع داده شد که متهمان توانستند رضایت شاکی را جلب کنند و پرونده آنها از جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی خواهد شد. حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی بوده و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، حکم قطع دست دو متهم در تهران، در دیوان عالی کشور شکسته شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۴ سال قبل به دنبال سرقت از خانه زن سالخورده در شهرک ولیعصر آغاز شد و شاکی در این خصوص گفت: من در این ماجرا به یکی از نوه هایم مشکوک هستم.

با اطلاعاتی که این زن به پلیس داده بود نوه ۲۵ ساله وی به نام پوریا، ردیابی و بازداشت شد. متهم در ابتدا جرمش را انکار کرد.

وی در بازجویی‌های بعدی به سرقت از خانه مادربزرگش با همدستی دوستش به نام سپهر اعتراف کرد و آنها در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند .

در جلسه دادگاه، قضات آنها را به قطع دست محکوم کردند.

با اعتراض متهمان به حکم صادره پرونده در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و حکم صادره نقض شد.

پرونده برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارسال شده و قرار بود بار دیگر به آن رسیدگی شود که پوریا در ایام تعطیلات نوروزی توانست رضایت مادربزرگش را جلب کند.

با رضایت شاکی، پرونده متهمان به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد تا آنها از جنبه عمومی جرم محاکمه شوند.

حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید