خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  روزبه پیری به دادسرای تبریز احضار و با تودیع قرار آزاد شد

روزبه پیری به دادسرای تبریز احضار و با تودیع قرار آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی) امروز شنبه ۱۴ فروردین‌ماه، به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب تبریز احضار و پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه و به صورت موقت آزاد شد. گفته می شود احضار وی به دلیل انتشار مطالبی در خصوص وضعیت جسمانی برادرش یاشار پیری، صورت گرفته است. پیشتر روزبه پیری از “آزار و شکنجه” برادرش در جریان بازداشت توسط نیروهای امنیتی خبر داده و وکیل مدافع آقای پیری، علیه نیروهای امنیتی، شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، روزبه پیری، فعال ترک (آذربایجانی) به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب تبریز احضار و پس از تفهیم اتهام آزاد شد.

آقای پیری در این شعبه به ریاست قاضی موسوی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و سپس با تودیع قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی و به صورت موقت آزاد شده است. گفته می شود احضار وی به دلیل انتشار مطالبی در خصوص وضعیت جسمانی برادرش یاشار پیری، صورت گرفته است. پیشتر روزبه پیری از “آزار و شکنجه” برادرش توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

یاشار پیری در تاریخ ۳ اسفندماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۶ اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. مدتی بعد وکیل مدافع یاشار پیری علیه نیروهای امنیتی بازداشت کننده موکلش، به دلیل اعمال “آزار و شکنجه” شکایتی را به مراجع قضائی ارایه داد. همچنین روزبه پیری برادر این شهروند از ضرب و شتم یاشار پیری در زمان دستگیری و شکنجه وی در طول دوران بازداشت خبر داده بود.

روزبه پیری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۹۱ روز حبس تعزیری تقلیل یافت. آقای پیری نهایتا در تاریخ  ۱۵ تیرماه با پایان دوره محکومیت خود از زندان تبریز آزاد شد.

روزبه پیری متولد ۱۳۶۸، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق است. آقای پیری سردبیر نشریه تبریز و مؤسس تشکل مستقل دانشجویی نوید اعتدال در دانشگاه آزاد تبریز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید