خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  با پایان مرخصی؛ چهار زندانی سیاسی به زندان نقده بازگشتند

با پایان مرخصی؛ چهار زندانی سیاسی به زندان نقده بازگشتند

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۴ فروردین‌ماه، چهار زندانی سیاسی به نام های نادر ضیایی ‌فر، علی آذربرزین، ظاهر پس‌ و پیش (جولا) و باپیر برزه، با پایان ایام مرخصی به زندان نقده بازگشتند. این زندانیان اواخر اسفندماه از زندان این شهرستان به مرخصی اعزام شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰، چهار زندانی سیاسی به نام های نادر ضیایی‌فر، علی آذربرزین، ظاهر پس‌وپیش و باپیر برزه، با پایان ایام مرخصی به زندان نقده بازگشتند.

بر اساس این گزارش، این زندانیان روز پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹، به همراه یک زندانی دیگر از زندان نقده به مرخصی اعزام شده بودند.

نادر ضیایی‌فر فرزند محمد و اهل روستای ملاعیسی از توابع منطقه دشت بیل شهرستان اشنویه، پیشتر توسط دادگاه انقلاب اشنویه به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به سه سال حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ۲ شهریورماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس به زندان نقده منتقل شد. وی بار دیگر در تاریخ ۵ اسفندماه سال گذشته به مرخصی اعزام و ۱۰ اسفندماه با پایان مرخصی به زندان نقده بازگشت.

بعلاوه علی آذربرزین ۵٧ ساله، فرزند محمد و اهل پیرانشهر، در تاریخ ۴ مهرماه ٩٧ از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون توسط دادگاه کیفری پیرانشهر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد. آقای آذربرزین در تاریخ ۲۰ بهمن‌ماه ۹۹، جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

همچنین ظاهر پس‌وپیش ٣٢ ساله اهل روستای چیانه از توابع شهرستان پیرانشهر، در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مورخ ۱۹ آذرماه سال گذشته، با تودیع قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد. وی در تاریخ ۲۹ دیماه ۹۹، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب اپوزیسیون توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر به سه ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره با استفاده از تسلیم به رای به ۴۵ روز حبس کاهش پیدا کرد. وی در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۹۹، جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان نقده شد.

باپیر برزه فرزند عثمان از اهالی روستای چیانه از توابع شهرستان پیرانشهر نیز در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بهمن‌ماه همان سال از بابت اتهام همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام به تحمل ٨ ماه حبس محکوم و همزمان با صدور حکم با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. حکم صادره با شکایت وزارت اطلاعات در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی از ۸ ماه به ۴ سال حبس افزایش یافت. پس از آن، با اجرای مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش مجازات حبس تعزیری، حکم محکومیت آقای برزه بار دیگر در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری کاهش یافت. وی در تاریخ ۱ مهرماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس، راهی زندان نقده شد. او بار دیگر در تاریخ ۲۰ مهرماه سال گذشته پس از ابتلا به ویروس کرونا از این زندان به مرخصی اعزام و در تاریخ ۲۱ آذرماه با پایان دوران مرخصی جهت ادامه تحمل حبس به زندان نقده بازگشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید