خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا فرشی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا فرشی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه علیرضا فرشی دیزج یکان، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان تهران بزرگ در خصوص پرونده‌ای که اخیرا برای وی گشوده شده، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. در این دادگاه حکم ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری در خصوص این پرونده به وی ابلاغ شده است. جلسه بازپرسی این شهروند پیشتر در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۹ در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، حکم ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری در دادگاه انقلاب تهران به علیرضا فرشی، فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان تهران بزرگ ابلاغ شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده است علیرضا فرشی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از عضویت در دستجات، احزاب و گروه ها و کار اجباری به مدت ۲ ماه و ۴ ساعت در بخش بازیافت شهرداری شهر تهران محکوم شده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروند در خصوص پرونده جدید در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۹ برگزار شده بود.

جلسه بازپرسی این شهروند پیشتر در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه ۹۹ به صورت مجازی در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین برگزار شده بود. جلسه بازپرسی نیز، شب پیش از جلسه و تنها ۱۲ ساعت قبل از برگزاری به وی اطلاع داده شده بود.

علیرضا فرشی در ارتباط با این‌پرونده در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

در خصوص پرونده ای که وی هم اکنون در حال تحمل حبس دوران محکومیت آن است در اسفندماه ۱۳۹۲ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه تا پایان زمان دادرسی آزاد شد.

آقای فرشی در سال ۱۳۹۵ و در مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور” به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید تقلیل یافت.

آقای فرشی نهایتا در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ جهت تحمل دوره محکومیت ۲ ساله خود بازداشت شد.

علیرضا فرشی، دارای کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، اهل شهرستان مرند واقع در استان آذربایجان شرقی و ساکن تهران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید