خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  پنج زندانی سیاسی از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند

پنج زندانی سیاسی از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه، پنج زندانی سیاسی به نام های نادر ضیایی‌فر، علی آذربرزین، ظاهر پس‌وپیش (جولا)، کیوان نژادرسول و باپیر برزه از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند. از میان این زندانیان نادر ضیایی‌فر و باپیر برزه پیش از این نیز یک بار دیگر از این زندان به مرخصی اعزام شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه ۹۹، پنج زندانی سیاسی به نام های نادر ضیایی‌فر، علی آذربرزین، ظاهر پس‌وپیش، کیوان نژادرسول و باپیر برزه از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند.

نادر ضیایی‌فر فرزند محمد و اهل روستای ملاعیسی از توابع منطقه دشت بیل شهرستان اشنویه، در تاریخ ۲ شهریورماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس به زندان نقده منتقل شد. وی بار دیگر در تاریخ ۵ اسفندماه به مرخصی اعزام و ۱۰ اسفندماه با پایان مرخصی به زندان نقده بازگشت.

آقای ضیایی‌فر پیشتر توسط دادگاه انقلاب اشنویه به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

بعلاوه علی آذربرزین ۵٧ ساله، فرزند محمد و اهل پیرانشهر، در تاریخ ۲۰ بهمن‌ماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

آقای آذربرزین در تاریخ ۴ مهرماه ٩٧ از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون توسط دادگاه کیفری پیرانشهر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد.

همچنین ظاهر پس‌وپیش ٣٢ ساله اهل روستای چیانه از توابع شهرستان پیرانشهر، در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۹۹، جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان نقده شد.

آقای پس و پیش، در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مورخ ۱۹ آذرماه، با تودیع قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

وی در تاریخ ۲۹ دیماه امسال از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب اپوزیسیون توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر به سه ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره با استفاده از تسلیم به رای به ۴۵ روز حبس کاهش پیدا کرد.

کیوان نژادرسول ٢٨ ساله، فرزند محمد و اهل روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر نیز در تاریخ ۹ اسفندماه امسال جهت تحمل دوران محکومیت خود، راهی زندان نقده شد.

آقای نژادرسول در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مورخ ۱۷ بهمن همان سال از بابت اتهام همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام، توسط دادگاه کیفری پیرانشهر به ۵ سال حبس محکوم شد. حکم صادره در تیرماه ۹۸ در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۴ سال حبس تقلیل یافت. پس از آن، با اجرای مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش مجازات حبس تعزیری، حکم محکومیت آقای رسول‌نژاد بار دیگر در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

همچنین باپیر برزه فرزند عثمان از اهالی روستای چیانه از توابع شهرستان پیرانشهر در تاریخ ۱ مهرماه ۹۹ جهت اجرای حکم حبس، راهی زندان نقده شد. وی بار دیگر در تاریخ ۲۰ مهرماه امسال پس از ابتلا به ویروس کرونا از این زندان به مرخصی اعزام و در تاریخ ۲۱ آذرماه با پایان دوران مرخصی جهت ادامه تحمل حبس به زندان نقده بازگشت.

آقای برزه در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بهمن‌ماه همان سال از بابت اتهام همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام بە تحمل ٨ ماه حبس محکوم و همزمان با صدور حکم با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. حکم صادره با شکایت وزارت اطلاعات در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی از ۸ ماه به ۴ سال حبس افزایش یافت. پس از آن، با اجرای مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش مجازات حبس تعزیری، حکم محکومیت آقای برزه بار دیگر در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید