خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و بانه

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و بانه

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز شنبه ۲۳ اسفند، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرهای بانه و نوسود دو کولبر به صورت جداگانه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۲۳ اسفندماه ۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی بانه، یک کولبر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت وی سوران رشیدپور عنوان شده است.

بعلاوه روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه، در جریان تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سمت گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی شهرستان نوسود، یک کولبر دیگر نیز زخمی شده است.

در این گزارش هویت وی سهراب یوسفی اهل ثلاث‌باباجانی عنوان شده است.

گفته می‌شود در هر دو مورد، کولبران بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم این نیروها قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید