خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۸ اسفندماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹، در پی شلیک نیروهای نظامی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی نوسود، یک کولبر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت وی حجت قضاوت، اهل شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه عنوان شده است.

این کولبر جهت دریافت خدمات پزشکی به یکی از مراکز درمانی شهرستان پاوه منتقل شده است.

گفته می‌شود این کولبران بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق، هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید