خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت اکبر باقری در زندان تهران بزرگ

گزارشی از آخرین وضعیت اکبر باقری در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – اکبر باقری، زندانی سیاسی روز دوشنبه ۴ اسفندماه پس از انجام عمل جراحی و علیرغم دستور پزشک به قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شد. انتقال این زندانی سیاسی به محیط آلوده قرنطینه در شرایطی است که او حتی از تعویض پانسمان و سایر رسیدگی‌های پزشکی پس از عمل محروم شده است. این زندانی سیاسی از مدت‌ها قبل از مشکلاتی چون کمبود هموگلوبین خون، مشکلات روده، کبد و هموروئید رنج می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۴ اسفندماه ۱۳۹۹، اکبر باقری، زندانی سیاسی پس از انجام عمل جراحی و علیرغم دستور پزشک به قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شد.

انتقال این زندانی سیاسی به محیط آلوده و سرد قرنطینه در شرایطی است که او حتی از تعویض پانسمان و سایر رسیدگی‌های پزشکی پس از عمل محروم شده است. به گفته یک منبع مطلع آقای باقری تاکنون چند بار دچار خونریزی شده است و تنها بتادین و گاز برای تعویض پانسمان در اختیار وی قرار داده‌اند.

به علاوه پیشتر دستان و پاها‌ی آقای باقری که روز یکشنبه ۳ اسفندماه تحت عمل جراحی قرار گرفته بود پس از انجام عمل با دو عدد دست‌بند و پابند بسته شده بود و نیروهای امنیتی به بهانه نداشتن کلید از باز کردن آنها امتناع می‌کردند. این امر در حالی بود که بنا به دستور پزشک اکبر باقری باید برای تسریع روند درمان پس از انجام عمل راه می‌رفت.

به گفته این منبع مطلع کادر درمان بیمارستان از صحبت کردن با این زندانی سیاسی منع شده بودند. او در خصوص شرایط انتقال اکبر باقری به هرانا گفت: «ماموران در زمان انتقال وی از بیمارستان به زندان، آقای باقری را علیرغم وخامت حال به همراه یک بیمار بدحال دیگر سوار آمبولانس میکنند و او مجبور میشود در کنار صندلی آمبولانس بنشیند. به علاوه مورد اذیت و آزار و بدرفتاری ماموران هم قرار گرفته است.»

این زندانی سیاسی روز پنج‌شنبه ۲۳ بهمن‌ماه برای چهارمین بار به دلیل اعزام دیرهنگام به بیمارستان از رسیدگی پزشکی محروم ماند.

اکبر باقری از مدت‌ها قبل با مشکلاتی چون کمبود هموگلوبین خون، مشکلات روده، کبد و هموروئید رنج می‌برد. هرانا پیشتر در گزارشی از عدم رسیدگی پزشکی و انجام نشدن عمل جراحی هموروئید وی خبر داده بود.

اکبر باقری خردادماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و نهایتا پس از دو ماه تحمل بازجویی و سلول‌های انفرادی در زندان دیزل آباد کرمانشاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد. این شهروند کرمانشاهی مجددا در اسفندماه همان سال (۱۳۹۶) در جریان تجمع مال‌بختگان در مقابل مجلس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. آقای باقری مدت ۴۸ روز در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین (موسوم به بند ۲۰۹) نگهداری و در فروردین‌ماه ۹۷ به بند ۴ این زندان منتقل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر باقری در تابستان ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، قاضی وی را به اتهام اجتماع و تبانی به ۷ سال و نیم و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و نیم زندان محکوم کرد (جمعا ۹ سال). این حکم نهایتا در دادگاه تجدیدنظر نیز عیناً تایید شد.

آقای باقری نهایتا اواخر اردیبهشت ۹۸ بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ تبعید شد.

گفتنی است که آقای باقری پدر یک دختر نه ساله است و پیش از بازداشت در کرمانشاه به شغل خطاطی اشتغال داشته است. با توجه به متارکه این زوج، فرزند آقای باقری از ۳۲ ماه قبل نزد خانواده ایشان زندگی می‌کند و در نبود پدرش دچار مشکلاتی شده است.

هرانا پیشتر در تاریخ در خردادماه امسال طی گزارشی به شرح مشکلات زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید