خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  دستکم ۴ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سراوان کشته و زخمی شدند

دستکم ۴ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سراوان کشته و زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۴ اسفند، در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان سراوان به سمت گروهی از سوختبران، دستکم ۲ شهروند کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند. گفته می شود که روز جاری نیروهای مرزبانی مسیر تردد گروهی از سوختبران را مسدود کرده و آنها به نشانه اعتراض در مقابل پایگاه سپاه تجمع کردند که با تیراندازی نیروهای نظامی مواجه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سمت گروهی از سوختبران در مناطق مرزی آسکان شهرستان سراوان، دستکم ۴ شهروند کشته و زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت بران ممانعت کردند و شماری از آنها با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز بودند که با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران مواجه شدند.

در این حادثه دو شهروند به نام های انس صاحب زاده، اهل روستای حق آباد بم پشت و رحمن، اهل روستای پرکن شهرستان مهرستان جان باختند. همچنین در این ماجرا عبدالستار دهواری، فرزند خیرمحمد اهل روستای کلپورگان و سلمان، فرزند جنگهان زخمی شدند.

در این گزارش به گفته یک منبع مطلع، آمده است: “سپاه پاسداران برای متفرق کردن سوخت بران از نیروهای مرصاد نیز کمک خواسته و آنها نیز با تجهیزات کامل در منطقه حاضر شده و سوخت بران در محاصره نیروهای مرزبانی قرار دارند.”

سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه امسال با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید