خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  محاکمه متهم به اسیدپاشی در تهران

محاکمه متهم به اسیدپاشی در تهران

خبرگزاری هرانا – مردی در تهران که متهم به اسید پاشی بر روی صورت همسر سابقش است، در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد. اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، مردی در تهران که متهم به اسید پاشی بر روی صورت همسر سابقش است، توسط دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.

بر اساس این گزارش، یک سال قبل وقوع اسیدپاشی در خانه ای واقع در شرق تهران به پلیس اعلام شد. در این ماجرا زن ۳۷ ساله به نام آتنا از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شده و به بیمارستان منتقل شد بود که همسر سابق وی به عنوان مظنون بازداشت شد.

آتنا تحت درمان قرار گرفت اما ۳۵ درصد بینایی یکی از چشمانش را از دست داد و بخش‌های زیادی از صورتش دچار سوختگی عمیق شد. وی پس از ترخیص از بیمارستان از همسر سابقش شکایت کرد و گفت که او بر روی صورتش اسید پاشیده است.

مرد جوان به اسیدپاشی اعتراف کرد و در حالی که آتنا درخواست اعدام را مطرح کرده بود پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرد امکان اعدام برای متهم ممکن نیست.

به این ترتیب متهم در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

در ابتدای جلسه آتنا به تشریح شکایتش پرداخت و گفت: سالها قبل من و سیامک با هم ازدواج کردیم. تحمل بد رفتاری های او را نداشتم و از هم جدا شدیم.

وی ادامه داد: بعد از جدایی از سیامک زندگی ام را سر و سامان داده بودم اما آن روز سیامک بعد از مدتها به بهانه صحبت کردن با من به خانه ام آمد و با هم درگیر شدیم و او یک باره ظرف اسیدی را که همراه آورده بود روی سر و صورتم پاشید .

شاکی افزود: بعد از چندین عمل جراحی آثار سوختگی عمیق روی سر و صورتم نمایان است و چشم راستم ۳۵ درصد بینایی اش را از دست داده است. من نمی توانم همسر سابقم را ببخشم و برایش تقاضای اشد مجازات دارم.

سپس متهم به دفاع پرداخت و گفت: من دوباره ازدواج کردم اما با همسر دوم آرامش نداشتم .فکر آتنا از ذهنم بیرون نمی رفت. به همین خاطر از زندگی ناامید شده بودم. من می خواستم با آتنا صحبت کنم تا بار دیگر زندگی مان را از سر بگیریم .به همین خاطر آن روز به خانه او رفتم. ظرف اسید را به همراه برده بودم تا او را بترسانم و میخواستم او مجبور شود بار دیگر با من ازدواج کند .اما ناخواسته در درگیری اسید روی سر و صورتش پاشید۔

با پایان دفاعیات متهم، قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید