خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران هپکو اراک

معوقات مزدی کارگران هپکو اراک

خبرگزاری هرانا – کارگران هپکو اراک ضمن اشاره به مشکلات چند سال اخیرشان، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران هپکو اراک ضمن بیان مشکلات چند سال اخیر این مجموعه، خواستار پرداخت حقوق ‌معوقه خود شدند.

کارگران هپکو اراک در تشریح مشکلاتشان گقتند: چند سالی است که اوضاع شرکت هپکو که تنها تولیدکننده ماشین آلات راهسازی و معدنی است، به حدی وخیم و بهم ریخته بنظر می رسد که تقریبا در همه جای دنیا هپکو را نه به خاطر تولیدات کیفی ماشین آلات سنگین راهسازی اش، بلکه با اعتراضات صنفی و چندین‌ساله کارگری‌اش می شناسند.

کارگران افزودند: سهامدار اول شرکت مبلغ مورد توافق با خصوصی‌سازی بابت واگذاری هپکو و همچنین اقساط وامهایی که به اسم هپکو گرفته شده بود را پرداخت نکرد و در نهایت برای بازپرداخت این بدهی‌های چند صد میلیاردی، بهترین کار را اعتراض کارگران دانست تا بتواند با استفاده از آن، هپکو را به سازمان خصوصی‌سازی عودت داده و حدود ۲۴۰ میلیارد هم بابت این عودت دادن از سازمان خصوصی‌سازی مطالبه و وصول کند.

آنها در ادامه اظهار کردند: سهامدار دوم نیز با تعطیلی شرکت به بهانه تامین مواد اولیه و عدم پرداخت چندین ماهه حقوق توانست علاوه بر دریافت وام‌ های کلان به اسم اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید و همچنین افزایش ۸۰۰ درصدی بی‌سابقه سرمایه هپکو در بورس و فروش مال غیر (سهام ارزشمند مس طارم)، به سود کلان چند صد میلیاردی دست یابد و در وقت مقتضی با استفاده از به اوج رسیدن تنش‌های کارگری، شانه از مسئولیت خالی کند و در نهایت با حمایت قاطعانه رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی تقاضای خسارت ۷۰ میلیاردی از شرکت هپکو کرد.

کارگران معترض ادامه دادند: تیم‌های مختلف مدیریتی دولتی که بعد از به اصطلاح خلع ید از سهامدار دوم توسط سازمان خصوصی‌سازی برای هپکو معرفی می‌شد و هپکو را محل مناسبی برای دریافت حقوق‌های نجومی و کسب سودهای هنگفت بورسی بدون نظارت و پاسخگویی دیدند؛ آن‌ها نیز در هنگام موعود هپکو را رها کرده و  راهی شهر و دیار خود شدند.

به گفته کارگران؛ در آخرین تصمیم دولت در خصوص هپکو، سازمان تامین اجتماعی بعنوان مالک جدید هپکو توسط دولت معرفی شد. این سازمان علیرغم تصویب پرداخت حقوق کارگران حداقل به مدت یک سال، به تعهداتش عمل نکرد. غافل از اینکه کارگری که بیش از پنج سال هر ماه برای دریافت حقوق اولیه خود بعضا تا حد مرگ می جنگد هم طاقت و توانی دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید