خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران بابت اتهام  آدم ربایی توسط دادگاه کیفری این استان در کنار سایر مجازات‌ها به تحمل ضربات شلاق محکوم شد. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک شهروند در تهران به اتهام آدم ربایی و ضرب و جرح به دو سال حبس و شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از یک سال قبل به دنبال شکایت بک زن جوان آغاز شد.

وی در یک تماس تلفنی با پلیس گفت: “دختر ۱۶ ساله ام به نام مینا و خواهر ناتنی‌اش به نام بهاره برای خرید ساندویچ از خانه بیرون رفتند اما دیگر به خانه برنگشتند”.

با تلاش پلیس یک هفته بعد ماموران دختر ۱۶ ساله را با سر و وضعی آشفته در پارک سرخه حصار تهران یافتند.

مینا که پزشکی قانونی آثار ضرب و جرح را روی بدنش تایید کرده بود به پلیس آگاهی منتقل شد و در بازجویی ها گفت: “چند سال قبل پدر و مادرم از هم جدا شدند و من همراه مادرم زندگی می کردم. تا این که ۴ سال قبل مادرم با مرد جوانی ازدواج کرد و بهاره به دنیا آمد. ناپدری ام با من رفتار بدی داشت به همین خاطر و برای اذیت کردن آنها به همراه خواهرم از خانه خارج شدم. من با پسر مورد علاقه ام به نام محمد تماس گرفتم و از او خواستم همراهش بیرون بروم”.

این دختر ادامه داد: “محمد و یکی از دوستانش به نام مصطفی سوار بر پژو ۲۰۶ دنبالم آمدند و یکباره تغییر مسیر دادند. در بین راه محمد گوشی موبایلم را از دستم گرفت و خاموش کرد. آنها ما را به بابلسر بردند. من می‌خواستم به خاطر خواهرم فرار کنم و از کاری که انجام داده بودم پشیمان بودم. اما محمد اجازه نداد”.

این دختر نوجوان افزود: “روز بعد مصطفی خواهرم را مقابل خانه برد و تحویل خانواده‌ام داد و پس از بازگشت از بابلسر به پارک جنگلی سرخه حصار رفتیم .آنجا من و محمد تنها بودیم که او با تهدید چاقو قرصی به من خوراند. می‌خواستم از دستش فرار کنم اما محمد که قوی هیکل بود مرا کتک زد و گوشی موبایل و گوشواره هایم را سرقت کرد .آنجا بود که پلیس مرا پیدا کرد”.

به دنبال اطلاعاتی که دختر نوجوان به پلیس داده بود محمد و دوستانش بازداشت شدند.

محمد گفت: “مینا را از قبل می شناختم .آن روز به من گفته بود تا دنبالش بروم .من و دوستم دنبال مینا و خواهرش رفتیم و به خواست او به شمال سفر کردیم. او می‌گفت برای اذیت کردن ناپدری اش دست به چنین کاری زده است .او با رضایت خودش همراهمان به بابلسر آمد و دو مرتبه هم پشت فرمان ماشین نشست .اما بعد از اینکه به تهران برگشتیم به پارک سرخه حصار و هیچ دام سیاهی نبود. او نمی خواست به خانه شان برگردد که من به زور او را در پارک نگه داشتم تا تحویل خانواده اش بدهم”.

دوستان محمد نیز گفتند: “محمد دختر نوجوان را همراه خودش به شمال آورد و او را دختر مورد علاقه اش معرفی کرد. ما به بابلسر رفتیم و شب را در ماشین خوابیدیم و هیچکدام به او تعرضی نکردیم”.

در حالی که مدرکی علیه متهمین به دست نیامده بود برای آنها قرار منع تعقیب صادر شد و محمد به اتهام آدم ربایی و ضرب و جرح در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه رفت.

در آن جلسه مادر مینا درخواست اشد مجازات را مطرح کرد و با اشاره به متهم گفت: “این پسر دخترم را فریب داد و به زور او را به شمال کشور برد. او پسر قوی هیکلی است و دخترم توان مقابله با او را نداشت و به همین خاطر تسلیم او شد. من برایش اشد مجازات می خواهم”.

در پایان جلسه قضات با توجه به مدارک موجود در پرونده محمد را به خاطره آدم ربایی به دو سال زندان و تحمل ضربات شلاق محکوم کردند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید