خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران/ رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران/ رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در کرج به اتهام قتل یک زندانی دیگر، توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد. همچنین سه زندانی در شهرهای هشتبندی، کرمانشاه و گرگان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.  بنابر خبری دیگر، مدیرکل زندان‌ ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان زنجان، از رهایی ۱۵ زندانی محکوم به اعدام در این استان طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج که متهم به قتل یکی از هم‌بندی‌هایش است، توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، اسفند‌ماه ‌۹۸، مأموران پلیس کرج از درگیری منجر به قتل در زندان رجایی‌شهر باخبر و راهی محل شدند. بررسی‌های اولیه نشان داد درگیری بین ۱۸‌نفر از زندانیان اتفاق افتاده و در آن درگیری یکی از آن‌ها به نام هوشنگ با ضربه چاقو به قتل رسیده است. با انتقال جسد به پزشکی قانونی، عاملان درگیری بازداشت شدند و در بازجویی از آنها، سپهر که عامل قتل بود به جرمش اقرار کرد. او گفت به دستور سه‌ نفر از هم‌ بندی‌هایش هوشنگ را به قتل رسانده است. با اقرار متهم کیفرخواست برای سپهر به اتهام مباشرت در قتل، برای سه زندانی دیگر به اتهام معاونت در قتل و برای دیگر زندانیان به اتهام شرکت در نزاع دسته‌ جمعی صادر و پرونده به شعبه‌چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

ابتدای جلسه اولیای‌دم برای متهم درخواست اعدام کردند.

متهم در جایگاه قرار گرفت و خلاف اظهارات اولیه، اتهام قتل را انکار کرد و گفت: من و هوشنگ همبند بودیم. مدتی بود به خاطر اینکه چه کسی وکیل بند شود با هم اختلاف داشتیم تا اینکه روز حادثه او با چند نفر دیگر از هم‌بندی‌هایش به خاطر چشم در چشم شدن با هم درگیر شدند. سپس تعداد زیادی از زندانیان با چاقوی دست ساز به سوی هوشنگ حمله کردند. قبول دارم در آن درگیری حضور داشتم، اما نمی‌دانم ضربه‌ای که زدم کاری بود یا نه.

سپس سه متهم دیگر یک به یک در جایگاه ایستادند و با انکار جرمشان گفتند در درگیری حضور داشتیم، اما دستور قتل ندادیم.

در پایان جلسه هیئت قضایی سه متهم را از اتهام معاونت در قتل تبرئه و سپهر را با توجه به شواهد و قرائن موجود به اعدام محکوم کرد. سایر متهمان نیز به حبس محکوم شدند.

این حکم با اعتراض وکیل متهم، به دیوان عالی کشور فرستاده شد تا قضات دیوان پرونده را بار دیگر مورد بررسی قرار دهند.

رهایی یک زندانی از اعدام در هشتبندی

به گزارش میزان، رییس کل دادگستری هرمزگان از بازگشت به زندگی یک محکوم به اعدام در هشتبندی خبر داد.

علی صالحی گفت: در سال ۱۳۹۱، در پی درگیری مسلحانه بین دو خانواده، یک نفر کشته و دو نفر زخمی شد، که متهم به قتل به اعدام محکوم شد.

صالحی در ادامه افزود: پس از چند سال تلاش مسئولان دستگاه قضایی هرمزگان، معتمدین محلی و شورا‌های حل اختلاف، سرانجام اولیای دم از اعدام متهم گذشت و رضایت خود را اعلام کردند.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون این دهمین پرونده محکومیت به اعدام است که در استان هرمزگان به صلح و سازش منجر می‌شود.

بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در کرمانشاه

به گزارش میزان، رییس شورا‌های حل اختلاف استان کرمانشاه از رهایی یک محکوم به اعدام از چوبه دار خبر داد.

جبار تجری گفت: حدود ۶ سال قبل چند کارگر در حین کار با یکدیگر درگیر شده و در پی آن، یکی از طرفین دعوا کشته شد، که بعد از رسیدگی قانونی حکم اعدام برای متهم به قتل صادر و قطعیت یافت.

وی ادامه داد: با درخواست خانواده متهم، پرونده در آبان ماه سال جاری توسط قاضی شعبه سوم دادگاه کیفری یک به شورای حل اختلاف ارسال وسپس به شعبه ۴۵ ستاد تالیف قلوب ارجاع شد و از همان لحظه پیگیری امر صلح و سازش در دستور کار شعبه قرار گرفت.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان کرمانشاه افزود: با توجه به تعدد اولیاء دم، پرونده دارای پیچیدگی خاص بود و این امر هماهنگی بین اولیاء دم و دعوت از آن‌ها را مشکل ‌تر می‌ کرد، بالاخره پس از دعوت از آنها جلسات هماهنگی تشکیل و بعد از گذشت دوماه از اعدام متهم به قتل صرف نظر کردند.

رهایی از چوبه دار یک زندانی در گرگان

به گزارش فارس، رئیس شورای حل اختلاف استان گلستان از بخشش یک زندانی محکوم به اعدام به دنبال کسب رضایت از اولیای دم خبر داد.

احمد جعفری گفت: سه سال پیش، مشاجره دو پسرعمو با یکدیگر منجر به قتل یکی از آنها شد.

رئیس شورای حل اختلاف گلستان افزود: عموی متهم به قتل در نهایت پس از گذشت سه سال، لحظاتی پیش از اجرای حکم، بدون هیچ چشم داشتی از حق قانونی و شرعی خود گذشت و برادر زاده‌اش را بخشید.

جعفری در پایان خاطر نشان کرد: در سال جاری با گذشت اولیای دم و پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف شاهد نوزدهمین بخشش محکوم به اعدام در استان گلستان بودیم که فرصت زندگی دوباره یافتند.

از ابتدای سال جاری؛ رهایی ۱۵ زندانی از اعدام در زنجان

به گزارش رکنا، مدیرکل زندان‌ ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان زنجان، از رهایی ۱۵ زندانی محکوم به اعدام در این استان طی سال جاری خبر داد.

محمد جوادی در این خصوص گفت: بروز چنین اتفاقاتی ضمن ارتقای امنیت و آرامش در جامعه موجب خیر و برکت و زندگی مجدد برای افراد محکوم می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید