خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی نوسود و هورامان

زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی نوسود و هورامان

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود یک کولبر زخمی شدند. همچین روز جمعه ۱۹ دیماه نیز یک کولبر دیگر در ارتفاعات مرزی گردنه ته ته هورامان هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفت و مجروح شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹، یک کولبر در مناطق مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر عرفان عزیزیانی، اهل شهرستان ثلاث باباجانی احراز شده است.

این کولبر که بدون اخطار قبلی مورد شلیک نظامیان حکومتی قرار گرفته در این حادثه از ناحیه بازو دست به شدت زخمی شده و جهت مداوا به مراکز درمانی منتقل شده است.

همچنین روز جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹، کولبری دیگر به نام “امید صالحی” ٢۶ ساله، فرزند یدالله و اهل روستای “نگل” از توابع بخش کلاترزان سنندج، در پی شلیک نیروهای نظامی در ارتفاعات “ته‌ته” هورامان زخمی شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید