خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان زاهدان

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۲۰ دی، حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود. همچنین در تاریخ ۶ دی، یک زندانی دیگر نیز در رابطه با همین اتهام در زندان زاهدان اعدام شد که با احتساب او شمار اعدام شدگان تاریخ مذکور در این زندان به ۳ تن رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد.

در این گزارش، هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، مجید ریگی، فرزند خدابخش عنوان شده است.

مجید ریگی به مدت ۱۰ سال در زندان زاهدان محبوس بود.

همچنین روز شنبه ۶ دی ماه ۹۹، حکم اعدام یک زندانی دیگر نیز در زندان زاهدان به اجرا در آمده است.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی ۷۳ ساله که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، خداداد نهتانی عنوان شده است.

شایان ذکر است؛ حکم اعدام عبدالحمید میر‌بلوچ زهی و مهربان براهویی نیز در تاریخ مذکور به مرحله اجرا در آمد که با احتساب آنها شمار اعدام شدگان روز شنبه ۶ دی ماه ۹۹، در زندان زاهدان به سه نفر افزایش یافت.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید