خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  صدور حکم اعدام و شلاق برای یک متهم در تهران/ رهایی سه زندانی از اعدام در رشت و قزوین

صدور حکم اعدام و شلاق برای یک متهم در تهران/ رهایی سه زندانی از اعدام در رشت و قزوین

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به قتل در تهران، توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام و ۷۴ ضربه شلاق در کنار سایر مجازات ها محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور عینا تایید شد. همچنین سه زندانی در رشت و قزوین که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران یک زندانی را به اتهام قتل به اعدام، ۷۴ ضربه شلاق و ۳ سال حبس محکوم کرد.

در این گزارش آمده است:  عصر ۲۶ ام شهریور سال ۹۷، دختر ۳۲ ساله‌ای به نام سپیده با پلیس تماس گرفت و از کشته شدن خواهر ۳۵ ساله اش به نام لیلا خبر داد.

وقتی ماموران به خانه آن‌ها در چهار راه ابوسعید منطقه خلیج فارس رفتند، با جسد کبود لیلا روبه رو شدند که کیسه مشمایی روی سرش کشیده و با پیچیده شدن طناب دور گردنش خفه شده بود. خواهر کوچک وی در حالی که اشک می‌ریخت به مأموران گفت: محرم بود و من برای دیدن دسته‌های عزاداری از خانه بیرون رفته بودم. اما وقتی به خانه برگشتم خواهرم در را باز نکرد. من که نگران شده بودم با برادرم تماس گرفتم. من و برادرم قفل در را شکستیم و پس از وارد شدن به خانه با پیکر لیلا روبه رو شدیم. یک نفر به خانه مان دستبرد زده و پس از قتل خواهرم موبایل او را دزدیده است.

به دنبال اظهارات دختر جوان پلیس به تحقیق پرداخت و دریافت که دو خواهر بعد از مرگ پدر و مادرشان با هم در خانه مجردی زندگی می‌کردند و برادرشان گاهی اوقات به آنها سر می زد. در بررسی ها روشن شد به دلیل اعتیاد لیلا به مواد مخدر، آن‌ها از مدت‌ها قبل با یکدیگر اختلاف داشتند. با افشای این ماجرا فرضیه جنایت خانوادگی قوت گرفت وسپیده بازداشت شد.

وی به اجیر کردن یک نفر برای کشتن خواهرش اعتراف کرد و گفت: “لیلا معتاد بود و با رفتارهایش مرا خسته کرده بود. او حقوق پدرم را می‌گرفت و خرج مواد می‌کرد. او همیشه از من می خواست تا برایش مواد مخدر تهیه کنم و چون قبول نمی کردم فحاشی می کرد. همین موضوع مدام با هم درگیر بودیم به همین دلیل سراغ یکی از بچه‌های قدیمی محل که معتاد بود رفتم و برای قتل خواهرم از او کمک خواستم”.

وی ادامه داد: من به مهران پول دادم تا خواهرم را بکشد.

به دنبال اظهارات دختر جوان، مهران ۴۱ ساله ردیابی و بازداشت شد و به قتل اعتراف کرد. آنها ‌در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند.

مهران در تشریح جزئیات ماجرا گفت: “من از سال‌ها قبل دو خواهر را می‌شناختم و می‌دانستم بعد از فوت پدر و مادرشان با هم زندگی می‌کنند. سپیده که می‌دانست معتاد هستم و بعضی شب‌ها را در پارک می‌خوابم یک روز به سراغم آمد و به من پیشنهاد داد در عوض دریافت ۵ و نیم میلیون تومان خواهرش را بکشم. من هم قبول کردم”.

سپس سپیده منکر اتهام معاونت در قتل شد و گفت: “من به خاطر تهدید‌های مهران به معاونت در قتل اعتراف کردم و گفتم من دستور قتل خواهرم را صادر کرده بودم. اما حالا می‌گویم بی گناهم. مهران در غیاب من وارد خانه مان شد و موبایل خواهرم و مقداری پول دزدید و او را کشت و با دروغگویی هایش پای مرا نیز به این پرونده کشاند”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و مهران را به اعدام، ۷۴ ضربه شلاق و ۳ سال زندان محکوم کردند. سپیده نیز به ۴ سال زندان محکوم شد.

این حکم در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور مهر تایید خورد و قطعی شد.

رهایی دو زندانی از اعدام در قزوین

به گزارش رکنا، سرپرست شوراهای حل ‌اختلاف استان ‌قزوین از بخشش دو زندانی محکوم به اعدام به دنبال جلب رضایت اولیای دم خبر داد.

حیدری، سرپرست شوراهای حل‌اختلاف استان‌قزوین اظهار‌داشت: با پیگیری و تلاش رییس حوزه قضایی و اعضاء شعبه شورای حل اختلاف الموت شرقی، محکوم علیها که به علت قتل ‌ عمد محکوم شده بودند با رضایت شاکی خصوصی به زندگی بازگشتند.

سرپرست شورای حل اختلاف استان قزوین افزود: این دو زندانی در سال ۷۵ از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده ‌بودند که با ارسال پرونده در اردیبهشت امسال به شورای حل‌اختلاف، با وساطت اعضاء شعبه ختم به خیر شد.

حیدری گفت: سر انجام رضایت اولیای دم جلب و مراتب جهت سیر مراحل قانونی و قضایی انجام شد.

او خاطرنشان کرد: “از ابتدای سال ۹۹ تا کنون سه پرونده قتل در استان‌قزوین منجر به مصالحه شده است”.

بخشش یک محکوم به اعدام در رشت

به گزارش صدا و سیما، یک زندانی متهم به قتل پس از ۲۸ سال تحمل حبس به دنبال کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات یافت.

معاون قضایی رییس کل دادگستری گیلان در امور شوراهای حل اختلاف گفت : متهم به قتل که اکنون زنی ۵۳ ساله است ، ۲۸ سال پیش در سن ۲۵ سالگی ، شوهر ۳۴ ساله اش را به قتل رساند.

میرمحمدی افزود : با گذشت اولیاء دم و ابراز پشیمانی متهم از ارتکاب جرم ، این پرونده به مصالحه ختم شد.

وی اضافه کرد : طی سال جاری از خانواده ۸ مقتول در ۸ فقره پرونده قتل رضایت گرفته شد و ۱۰ نفر از اجرای حکم اعدام نجات یافتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید