خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  انتقال دو زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

انتقال دو زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – روز جمعه ۱۲ دیماه، دو زندانی محکوم به اعدام در زندان زاهدان جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. یکی از آنها اواخر آذرماه نیز جهت اجرای حکم منتقل شده و با تعویق آن، به بند بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، جمعه شب ۱۲ دیماه ۹۹، حسن دهواری و الیاس قلندرزهی زندانیان محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شدند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “حسن و الیاس طی تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالشان به قرنطینه جهت اجرای حکم اعدام خبر داده‌اند. این در حالی است که محمدرضا فقیهی وکیل این دو زندانی درخواست اعاده دادرسی آنها را داده است.”

به ادعای این منبع: “حسن و الیاس اقوام یکدیگر هستند و این دو شهروند به دلیل عضویت برادر حسن در یکی از گروه های مخالف نظام بازداشت و در نهایت به اعدام محکوم شدند. قاضی پرونده به آنها گفته اگر برادر حسن خودش را تحویل ندهد، حکم اعدام شما اجرا خواهد شد.”

حسن دهواری اواخر آذرماه ۹۹ نیز به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده و سپس با تعویق اجرای حکم، به بند بازگشت.

آقایان دهواری و قلندرزهی در سال ۹۳ بازداشت و در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۵، به اعدام محکوم شدند.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید