خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در کرج

اجرای حکم اعدام یک زندانی در کرج

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در کرج به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۹۹، یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، ساعت ۱۲:۰۰ روز دوشنبه ۳ اردیبهشت‌ماه ۹۷ قاضی سید سجاد منافی‌آذر، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران با تماس تلفنی مأموران کلانتری ‌۱۳۴ شهرک قدس از قتل مرد میانسالی با شلیک گلوله با خبر و همراه تیمی از کارآگاهان پلیس‌آگاهی راهی محل شدند. تیم جنایی در محل حادثه که روبه‌روی میدان تره‌باری بود با جسد غرق به خون مرد ۶۵‌ ساله‌ای به‌ نام بهرام مواجه شدند که با اصابت گلوله به سرش از پای در آمده بود.

نخستین بررسی‌ها نشان داد لحظاتی قبل مرد ناشناسی خودروی ‌۲۰۶ را نزدیکی مقتول نگه داشته و او را صدا زده است و ناگهان با اسلحه شکاری او را هدف قرار داده و به سرعت از محل گریخته است. از سوی دیگر مأموران دریافتند مقتول مدتی است با مستأجرش که مرد ۴۵ ‌ساله‌ای به نام رستم است اختلاف داشته است. همچنین در بررسی‌های بعدی مشخص شد رستم اسلحه شکاری دارد و پس از حادثه هم به مکان نامعلومی گریخته است. در ادامه تحقیقات هم تیم جنایی با بررسی فیلم دوربین مداربسته محل حادثه متوجه شدند خودرویی که مرد ضارب سوار بر آن بوده متعلق به مادر رستم است. بدین ترتیب با بدست آمدن این اطلاعات مأموران رستم را به عنوان مظنون حادثه تحت تعقیب قرار دادند تا اینکه وی را در یکی از شهرهای استان کرمان شناسایی و بازداشت کردند.

متهم که مهندس کشاورزی است پس از انتقال به اداره پلیس قتل را انکار کرد، اما پس از هفت‌روز سکوت در دادسرا به قتل صاحبخانه‌اش اقرار کرد و گفت:” سال‌۹۲ خانه مقتول را با ودیعه ۱۳۵‌میلیون تومان اجاره و مدتی بعد هم او اجاره را اضافه کرد و من ۳۰‌میلیون دیگر به ودیعه‌ام اضافه کردم. از آنجایی که آدم خوبی نبود تصمیم گرفتم از خانه‌اش بروم، اما او پولم را پس نمی‌داد و حتی امضای مرا جعل کرده و نوشته بود علاوه بر پولم باید ماهی ۶میلیون‌تومان هم بابت اجاره به او پرداخت کنم. من شکایت کردم که پس از بررسی در شورای حل اختلاف مشخص شد او امضای مرا جعل کرده و محکوم شد و حتی قاضی برای او زندان هم برید، اما او هرگز به زندان نرفت. از آن زمان به بعد اختلاف ما بیشتر شد”.

بر اساس این گزارش متهم در دادگاه با درخواست اولیای دم به اعدام محکوم شد و حکم صادر شده روز چهارشنبه در کرج به اجرا در آمد.

هرچند احتمال می رود اعدام این زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمده باشد با این حال در این گزارش به صورت مشخص به محل اجرای حکم اشاره ای نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید