خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  رهایی سه زندانی از اعدام همزمان با تایید حکم اعدام دو زندانی در شهرهای مختلف/ نقض حکم اعدام متهم به قتل وحید مرادی

رهایی سه زندانی از اعدام همزمان با تایید حکم اعدام دو زندانی در شهرهای مختلف/ نقض حکم اعدام متهم به قتل وحید مرادی

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در شهرهای کرمانشاه، سردشت و گچساران که پیشتر از بابت اتهام “قتل” در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شدنه بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین یک زندانی در البرز از بابت اتهامات “قتل” و “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شد و حکم اعدام او از بابت اتهام دوم تنفیذ و در آستانه اجرا قرار گرفت. در خبری دیگر حکم اعدام یک متهم در شهر ری که پیشتر از بابت اتهام قتل به در کنار سایر مجازات به اعدام و شلاق محکوم شده بود به تایید دیوان عالی کشور رسید. همچنین حکم اعدام متهم به قتل «وحید مرادی» که پیشتر برای بار دوم در شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و به اعدام محکوم شده بود، توسط دیوان عالی کشور نقض شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم در البرز از بابت اتهامات “قتل” و “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از سال ۸۸ به‌دنبال پیدا شدن جسد زنی جوان از درون چاه یک ساختمان نیمه کاره آغاز شد. ساعت ۱۵ روز بیست و نهم آذر سال ۸۸ بود که کارگران ساختمانی نیمه کاره واقع در جهان شهر کرج هنگام کار متوجه شدند داخل چاه مانعی وجود دارد به همین خاطر یکی از کارگران وارد چاه شد تا موضوع را بررسی کند اما با جسد زن جوان رو به رو شد.

بدین ترتیب بلافاصله با پلیس تماس گرفتند. پس از بیرون کشیدن جسد به دستور بازپرس جنایی جنازه زن جوان به پزشکی قانونی منتقل شد نخستین معاینات پزشکی قانونی نشان می‌داد وی در اثر خفگی جان باخته است همچنین در گزارش دیگری مشخص شد این زن تحت آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است. بدنبال شناسایی هویت این زن به‌ نام فریبا خیلی زود تحقیقات کارآگاهان جنایی آغاز شد.

در نخستین گام کارآگاهان از محل کشف جسد شروع به تحقیقات میدانی کردند. صاحب ساختمان گفت: “ما قرار است در اینجا یک تالار پذیرایی بسازیم و مدتی است که کارگران سرگرم کار هستند اما چند روز قبل یکی از کارگران به نام احمد ۲۷ ساله پیش من آمد و گفت دستمزدم را تسویه کن چون می‌خواهم از اینجا بروم من هم پولش را دادم و رفت”.

به دنبال اظهارات صاحب ساختمان احمد خیلی زود شناسایی و دستگیر شد. وی که در اولین اظهارات خود منکر هر گونه اطلاع از قتل فریبا بود پس از بازجویی‌های فنی لب به قتل اعتراف کرد.

وی گفت: “چند روزی بود که با زن جوانی به نام فریبا آشنا شده بودم وسوسه ارتباط با او رهایم نمی‌کرد تا اینکه تصمیم گرفتم به بهانه نشان دادن ساختمان تالار او را به آنجا بکشانم و نقشه‌ام را عملی کنم اما وقتی دیدم او رضایت ندارد با تهدید و زور به او تعرض کردم و بعد از ترس اینکه شکایت کند و گرفتار شوم او را با روسری‌اش خفه کردم و جسدش را داخل چاه ساختمان انداختم. فردای همان روز از صاحبکار خواستم تا دستمزدم را بدهد و فرار کردم”.

بدنبال اظهارات متهم کیفرخواست وی به اتهام “قتل عمد” و “تجاوز به عنف” صادر شد و متهم در دادگاه کیفری یک استان البرز تحت محاکمه قرار گرفت و با درخواست اولیای دم وی به اتهام قتل عمد و تجاوز به اعدام محکوم شد.

با گذشت ۱۱ سال از این ماجرا از آنجا که اولیای دم توان پرداخت تفاضل دیه برای اجرای حکم را نداشتند این حکم اجرا نشد اما حکم اعدام وی به جرم تعرض تنفیذ شد و این متهم به زودی پای چوبه دار خواهد رفت.

تایید حکم اعدام یک متهم در شهر ری

به گزارش رکنا، حکم اعدام یک متهم در شهر ری، توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از سال ۹۴ در پی یک نزاع منجر به قتل آغاز شد. پسر جوانی به نام کامران به مأموران پلیس مراجعه و اعتراف کرد دوستش را با چاقو زده است. او که خودش هم زخمی شده بود، گفت: “من و دوستم ساسان با هم دعوا کردیم، ساسان با چاقو به من حمله کرد و من هم مجبور شدم برای دفاع از خودم او را بزنم.مأموران برای تحقیقات بیشتر به محل حادثه رفتند و متهم را هم برای درمان به بیمارستان فرستادند. پلیس متوجه شد ساسان در بیمارستان جانش را از دست داده است. به‌این‌ترتیب پرونده با اتهام قتل عمدی به دست کامران به جریان افتاد”.

متهم در بازجویی‌ها اظهار داشت: “من و ساسان دوست بودیم، ولی اختلاف داشتیم. ساسان با چاقو به من حمله کرد تا من را بزند، با اینکه دوستانم هم بودند، ولی نتوانستیم جلوی او را بگیریم و او با چاقو من را زد و من هم مجبور شدم او را بزنم”.

پرونده بعد از تکمیل تحقیقات، برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد و متهم در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفت. در جلسه رسیدگی به این پرونده، ابتدا پدر و مادر مقتول در جایگاه قرار گرفتند و خواستار صدور حکم اعدام شدند.

سپس متهم در جایگاه قرار گرفت و عنوان کرد: “من و ساسان بچه یک محل بودیم، اما چند روز قبل از این ماجرا سر موضوع کوچکی با هم درگیر شدیم و او سیلی به صورتم زد. وقتی ماجرا را با دوستانم در میان گذاشتم، همگی مشروب خوردیم و سوار پژو یکی از دوستان به نام امید شدیم و در خیابان‌های محل دنبال ساسان گشتیم تا اینکه او را در ساندویچی یافتیم”.

او ادامه داد: “من و دوستم بنیامین درحالی‌که چاقو و قمه در دست داشتیم، وارد ساندویچی شدیم. ساسان به‌ محض روبه‌روشدن با ما، یکی از صندلی‌های ساندویچی را برداشت و به سمت ما حمله کرد. من او را هل دادم و درحالی‌که روی زمین افتاده بود و با پاهایش از خودش دفاع می‌کرد، چند ضربه چاقو به پایش زدم.در آن درگیری بنیامین، وهاب و امید نیز قمه و چوب در دست داشتند. ضربه‌ای که به ساسان زدم کشنده نبود. من از ترسم با چاقو خودزنی کرده بودم تا پلیس را گمراه کنم، اما حالا می‌گویم اشتباه کرده‌ام”.

این درحالی است که ۳ متهم دیگر پرونده که با قرار وثیقه آزاد بودند نیز به شرکت در نزاع منجر به قتل و شرب خمر اعتراف کردند. در پایان جلسه هیأت قضایی وارد شور شد و سعید را به اعدام، ۶ سال زندان و ۸۰ ضربه شلاق محکوم کردند و ۳ متهم دیگر هم هر کدام به شلاق و ۳ سال زندان محکوم شدند.

با اعتراض متهمان به حکم صادره پرونده به دیوان عالی کشور رفت و حکم اعدام متهم اصلی پرونده تأیید شد. ولی قضات دیوان عالی کشور حکم زندان و شلاق وی و ۳ همدستش را شکستند و خواستند تا به اتهام شرب خمر، تهدید و تخریب بار دیگر متهمان محاکمه شوند.

حکم اعدام متهم به قتل وحید مرادی برای بار دوم نقض شد

به گزارش همشهری، حکم متهم به قتل «وحید مرادی» که پیشتر برای بار دوم در شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و به اعدام محکوم شده بود، توسط دیوان عالی کشور نقض شد.

بر اساس این گزارش، این مرد جوان که سعید نام دارد دو بار در محاکمه و به اتهام قتل وحید مرادی شرور معروف به اعدام محکوم شد اما رأی صادره در دیوان عالی کشور نقض شد و برای بار سوم، در شعبه ۴ باید پای میز محاکمه برود.

این متهم که پیشتر توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم و حکم صادره توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، برای بار دوم به اعدام محکوم شد. او همچنین از بابت پرونده ای دیگر و به اتهام یک قتل که در سال ۹۵ رخ داده بود، به اعدام محکوم شد که با کسب رضایت اولیای دم این پرونده مختومه شد.

شهریورماه سال جاری، حکم اعدام این زندانی از بابت پرونده ای به اتهام یک قتل که در سال ۹۵ رخ داده بود، در دیوان عالی کشور تایید شد.

این متهم اسفندماه ۹۸، از بابت اتهام قتل “وحید مرادی” توسط شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد.

لازم به یادآوری است وحید مرادی که در زندان رجایی شهر کرج تحمل حبس می‌کرد، در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷، بعد از اینکه مورد حمله گروهی از زندانیان مسلح به سلاح سرد در زندان قرار گرفت، به قتل رسید. آقای مرادی از زندانیان سابقه داری بود که چند بار در طرح های موسوم به “ارتقای امنیت اجتماعی” بازداشت و در سطح شهر چرخانده شده بود.

وحید مرادی هر چند از اوایل خردادماه ۹۷ از بابت اتهام قتل در زندان به سر می برد اما درگیری‌های او با دسته‌ای از خلافکاران شناخته شده‌ای که جذب همکاری با نهادهای امنیتی شده بودند، دامنه دار بود. قتل این زندانی برای افرادی که به محیط زندان رجایی شهر کرج، خرده فرهنگ های “شرارتی” و شبکه سازی نیروهای امنیتی در میان این بخش از جامعه آگاه هستند، نمونه دیگری از تسویه حساب و قتل سازمان یافته است که با تحریک زندانیان در محیط بسته زندان صورت گرفت.

رهایی یک زندانی از اعدام در کرمانشاه

به گزارش میزان، رییس شورای حل اختلاف کرمانشاه از رهایی یک زندانی محکوم به اعدام در این استان خبر داد.

جبار تجری در این خصوص گفت: “در پی کشف جسدی در یکی از شهرک‌های شهرستان کرمانشاه توسط نیروی انتظامی و تحقیقات محلی مشخص گردیده که جسد توسط یک دستگاه سواری به بیرون پرتاب شده است، در تحقیقات بعدی هویت جسد مشخص و تحقیقات از خانواده مقتول آغاز و پس از اقدامات اولیه نیرو‌های انتظامی و اداره آگاهی استان در سال ۱۳۹۰ نهایتا دو نفر شناسایی و دستگیر شدند که پرونده اولیه در دادسرا کرمانشاه رسیدگی و منجر به صدور حکم شد”.

وی با بیان اینکه با درخواست خانواده متهم این پرونده جهت صلح و سازش به شعبه ۴۵ شورای حل اختلاف ارجاع شد، ادامه داد: “در این راستا همکاران شورای حل اختلاف با همکاری متنفذین و بزرگان منطقه پس از حدود ۹ سال تلاش بی وقفه و شبانه روزی و تشکیل جلسات متعدد توانستند رضایت بی قید و شرط خانواده مقتول را اخذ و با کوشش‌های طاقت فرسا و مصرانه این پرونده را ختم به خیر و مختومه کردند”.

رهایی یک زندانی از اعدام در گچساران

به گزارش صدا وسیما، یک زندانی محکوم به اعدام در گچساران با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گچساران گفت: “با تلاش‌ شبانه‌روزی امام جمعه شهرستان گچساران و اعضای شوراهای حل اختلاف و سفیران صلح و با نظر اولیاء دم یک متهم در لحظات آخر اجرای حکم، از پای چوبه دار نجات یافت.

محمد صدرا ادیبان افزود: “این قتل در سال ۱۳۹۴ رخ داد که متهم و مقتول رابطه فامیلی داشتند”.

وی ادامه داد: “اولیای ‌دم پس از گذشت سال‌ها انتظار، تقاضای اجرای حکم اعدام کردند. با توجه به اینکه با میانجی گری امام جمعه شهرستان، اعضای شوراهای حل اختلاف و سفیران صلح امروز در زندان شهر گچساران، اولیای دم از حق قانونی خود در اقدامی خیرخواهانه از اعدام متهم که یک جوان ۲۶ ساله بود، گذشتند و زندگی دوباره ای به وی بخشیدند”.

رهایی یک زندان از اعدام در سردشت

به گزارش فارس، رئیس دادگستری شهرستان سردشت گفت: “با تلاش مسئولان قضایی، معتمدین محلی و اعضای شورای حل اختلاف، رضایت اولیای دم در یک فقره پرونده قتل اخذ شد و متهم از مجازات اعدام رهایی یافت”.

وی ادامه داد: “در پی وقوع یک فقره قتل عمد در جریان یک نزاع دسته‌جمعی در سال ۹۱ و صدور حکم اعدام توسط مراجع قضایی، پرونده محکوم ‌علیه برای انجام اقدامات صلحی و تلاش برای اخذ رضایت از اولیای دم به شعبه سوم شورای حل اختلاف شهر سردشت ارجاع شد تا اقدامات سازشی در سایه حمایت مسئولان قضایی توسط اعضای شورای حل اختلاف در این حوزه قضایی آغاز شود”.

کشاورزی بیان کرد: “خوشبختانه پس از یک سال تلاش و پیگیری مجدانه اعضای شورای حل اختلاف و تشکیل جلسات متعدد صلحی و استفاده از ظرفیت ریش‌سفیدان و معتمدین محلی، اولیای دم این پرونده رضایت بی‌قیدوشرط خویش را اعلام و زمینه رهایی محکوم‌علیه از مجازات اعدام را پس از هشت سال تحمل حبس فراهم کردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید