خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  یک متهم در خراسان رضوی به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

یک متهم در خراسان رضوی به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – یک متهم اقتصادی در خراسان رضوی در کنار سایر مجازات به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یک متهم اقتصادی در خراسان رضوی در کنار سایر مجازات به شلاق محکوم شد.

دبیر هیات نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خراسان رضوی گفت: “پرونده شبکه گسترده کلاهبرداری و جعل مدارک دانشگاهی معروف به هلدینگ آفتاب در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی این استان بررسی و رأی نهایی آن صادر شد”.

حسین جعفری ثانی با بیان اینکه متهم ردیف اول این پرونده به ۲۰سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شده است افزود: “برای پانزده متهم دیگر این پرونده نیز رای قاطع همراه با محکومیت سنگین صادر شده است”.

وی ادامه داد: “این پرونده پس از حدود دو سال پیگیری در هیات نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان خراسان رضوی و بازپرسی در مراجع مربوط به آن به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات، نمایندگان تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط منجر به صدور رای شد”.

دبیر هیات نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خراسان رضوی گفت: “غیر از شکایت سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی از متهمان این پرونده، شکایت شاکیان خصوصی نیز به جرم جعل لوگو، برند و مهر از موسسه وابسته به آنها نیز مطرح بود”.

بر اساس کیفرخواست صادره برای ۱۵متهم این پرونده، عناوین اتهامی آنها شامل مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای، اخلال در نظام اقتصادی از طریق فرار مالیاتی، پول‌شویی، مشارکت در جعل مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارجی و مؤسسات آموزش عالی، جعل مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مهر تأیید مدارک این وزارتخانه، نشر اکاذیب رایانه‌ای، جعل مهر و علامت شرکت شاکیان خصوصی و مشارکت در جعل رایانه‌ای ۹۹ سایت بود.

دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده “هلدینگ آفتاب” پنجم مرداد ماه در مشهد آغاز شد و این پرونده توسط قاضی سیدهادی منصوری در شعبه ویژه رسیدگی به پرونده مفسدان و اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد مورد برسی و صدور رای قرار گرفت.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید