خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  زندان زاهدان؛ اعدام یک زندانی همزمان با توقف اجرای حکم یک زندانی دیگر

زندان زاهدان؛ اعدام یک زندانی همزمان با توقف اجرای حکم یک زندانی دیگر

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۳۰ آذر، حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان به اجرا در آمد. همچنین حسن دهواری، زندانی محکوم به اعدام در این زندان، پس از تعویق اجرای حکم به بند بازگشت. یک زندانی دیگر نیز طی روز جاری با توقف اجرای حکمش به بند بازگشت. این زندانیان پیشتر به همراه تعدادی دیگر جهت اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده بودند که روز گذشته حکم دستکم ۲ تن از آنان به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان راهدان بدون اطلاع قبلی و آخرین ملاقات به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی عبدالباسط خشت فرزند پیرمحمد اهل روستای بانست از توابع شهرستان کنارک، عنوان شده است و این زندانی از حق دادرسی علنی محروم‌ بوده.

به گفته یک منبع مطلع: “عبدالباسط هشت سال پیش به اتهام قتل یک مامور نظامی که بارها این اتهام را رد کرده، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد”.

این منبع افزود: : ”این مامور امنیتی در دو راهی کهیر شهرستان کنارک کشته می شود. عبدالباسط که در آنجا حضور داشته با دیدن ماموران اقدام به فرار می کند و کارت ملی او بر زمین می افتد. پس از مدتی وی توسط ماموران امنیتی شناسایی و بازداشت می شود“.

همچنین بک زندانی دیگر در زندان زاهدان به نام حسن دهواری با تعویق اجرای حکم اعدام از مرگ رهایی یافت و به بند بازگشت.

به گفته مصطفی نیلی وکیل این زندانی؛ وی در روزهای آینده تقاضای اعاده دادرسی را در دیوان عالی ثبت خواهد کرد.

این زندانی پیشتر به همراه تعدادی از زندانیان جهت اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده بودند که روز گذشته حکم دستکم ۲ تن از آنان به نام های بهنام و شعیب ریگی به اجرا در آمد.

طی روز جاری جاوید دهقان خلد یکی دیگر از این زندانیان نیز با تعویق اجرای حکمش به بند بازگشت.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

عبدالباسط خشت

عبدالباسط خشت

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید