خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دستکم دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

دستکم دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز شنبه ۲۹ آذر، دستکم حکم دو زندانی محکوم به اعدام در زندان زاهدان اجرا شد. پیشتر مصطفی نیلی وکیل دادگستری، از انتقال دستکم پنج زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی این زندان جهت اجرای حکم خبر داده و در خصوص اجرای حکم متهمین بدون فرصت اعاده دادرسی ابراز نگرانی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه روز شنبه ۲۹ آذر ۹۹، دستکم دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند.

در این گزارش هویت آنها بهنام و شعیب ریگی عنوان شده است.

روز گذشته مصطفی نیلی وکیل دادگستری از انتقال دستکم پنج زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی این زندان جهت اجرای حکم خبر داد که در این گزارش هویت این افراد بهنام ریگی، شعیب ریگی، جاوید دهقان خلد، الیاس دهواری و حسن دهواری، عنوان شده است.

از میان آنها بهنام، شعیب و حامد ریگی در سال ۲۰۱۸ در جریان تردد با ماموران مواد مخدر درگیر شده بودند که در جریان این درگیری تعدادی از ماموران کشته شدند. با این حال از جزئیات پرونده و اتهامات مطروحه علیه آنها اطلاعی در دست نیست. گفته می شود که اجرای حکم اعدام حامد ریگی به تاخیر افتاده است.

بر اساس این گزارش، پزشکی قانونی زاهدان طی تماسی با خانواده های بهنام و شعیب ریگی از تحویل اجساد به خانواده ی آنها اطلاع داده است.

از میان زندانیانی که به قرنطینه منتقل شدند الیاس و‌حسن دهواری ابتدا متهم به «محاربه» بودند که بنابر اظهارات وکیل به اتهام «بغی» تغییر کرد و حکمشان در نهایت دیوان عالی کشور تایید شد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید