خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان یزد

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان یزد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۱۲ آذر، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان یزد به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی یزد به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، عبدالله محمدی عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “عبدالله محمدی سال ۱۳۹۴ با این اتهام بازداشت شده و ابتدا دو سال را در کانون اصلاح و تربیت یزد سپری کرده بود. این احتمال وجود دارد که وی در هنگام وقوع قتل زیر ۱۸ سال سن داشته ولی تاکنون مدارکی موید این موضوع در دسترس نیست”.

این زندانی دو ماه پیش نیز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود و با اخذ مهلت از شکات پرونده که یک میلیارد تومان جهت رضایت طلب کرده بودند، به بند بازگشت. در طی این دو ماه، خانواده این زندانی موفق به جمع آوری مبلغ مورد نظر شکات پرونده نشده و حکم اعدام وی در نهایت روز چهارشنبه به اجرا درآمد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید