خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تعیین زمان و شعبه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو در دادگاه انقلاب اردبیل / سند

تعیین زمان و شعبه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو در دادگاه انقلاب اردبیل / سند

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی) مورخ ۱۸ آذرماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار خواهد شد. جلسه دادگاه این شهروندان در بخش نخست این پرونده پیشتر در تاریخ ۱۱ آذرماه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعبه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی) تعیین شد.

بر اساس ابلاغیه‌ای که روز شنبه ۸ آذرماه به این شهروندان ابلاغ شده است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی خیرجو و میثم جولانی در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹ در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار خواهد شد.

اتهام مطروحه علیه این شهروندان در این ابلاغیه “مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت و مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌ها و کانال‌های معاند نظام در فضای مجازی” عنوان شده است.

جلسه دادگاه این شهروندان در بخش نخست این پرونده پیشتر در تاریخ ۱۱ آذرماه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل برگزار شده بود.

علی خیرجو و میثم جولانی در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال همراه با چند شهروند از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی در منزل بازداشت  و در تاریخ ۹ مهرماه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شدند.

در زمان بازداشت آقای خیرجو، ماموران بدون نشان دادن حکم و با پریدن از روی دیوار وارد منزل شده و اقدام به ضرب و شتم او کرده‌اند. در تاریخ ۱۲ مهرماه نیز افسانه اکبرزاده، همسر وی همراه با خانواده شمار دیگری از بازداشت شدگان با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که خانم اکبرزاده با دستور قاضی بابک نونهال بازداشت و روز یکشنبه ۱۳ مهر آزاد شد.

نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل و مجددا در تاریخ ۲۹ مهرماه از زندان اردبیل به بازداشتگاه مرکزی اردبیل منتقل شدند. مدتی بعد آقای خیرجو و در تاریخ ۸ آبان‌ماه نیز میثم جولانی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد.. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

میثم جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید