خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  بابک کیومرثی و سعید سلطانی با تودیع قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد شدند

بابک کیومرثی و سعید سلطانی با تودیع قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی)، امروز پنجشنبه ۱۳ آذرماه با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند. این دو شهروند پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه امسال توسط نیروهای امنیتی در جلفا بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شدند. آقای کیومرثی نهایتا در تاریخ ۱۱ آذرماه و آقای سلطانی در تاریخ ۱۲ آذرماه با پایان مراحل بازجویی به زندان تبریز منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹، بابک کیومرثی و سعید سلطانی فعالان ترک (آذربایجانی) از زندان تبریز آزاد شدند.

آزادی این شهروندان با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته و اتهامات انتسابی آنها عضویت در جمعیت های معارض کشور، عنوان شده است.

سعید سلطانی و بابک کیومرثی پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه امسال در محل کار خود در شهرستان جلفا توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند. ماموران در زمان بازداشت آقای سلطانی اقدام به بازرسی منزل وی کرده و تعدادی از وسایل شخصی وی از جمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌ها و خودروی او را ضبط کرده و با خود بردند. به علاوه در جریان بازداشت آقای کیومرثی همسر وی توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

بابک کیومرثی نهایتا  در تاریخ ۱۱ آذرماه و سعید سلطانی در تاریخ ۱۲ آذرماه با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان تبریز منتقل شده بودند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ تا ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شد.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید