خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مصدومیت ۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

مصدومیت ۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۴ آذر، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، دو کارگر طی حوادثی جداگانه در شهرهای تهران و رشت دچار مصدومیت شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صراط، یک کارگر جوان که در طبقه هفتم و قسمت نمای ساختمان ۲۵ طبقه دچار آسیب‌دیدگی شده و در آستانه سقوط بود، توسط آتش‌نشانان نجات یافت.

در این گزارش آمده است، ساعت ۱۴ و ۳۶ دقیقه روز گذشته درپی تماس کارگران ساختمانی با سامانه ۱۲۵ مبنی بر احتمال سقوط کارگر از طبقات فوقانی یک ساختمان ۲۵ طبقه، ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران، آتش‌نشانان ایستگاه ۶۹ و گروه امداد و نجات هشت به همراه خودروهای پشتیبانی را به محل حادثه واقع در بلوار کوهک، خیابان نسیم نهم اعزام کرد.

حسین زارع تیموری؛ رئیس ایستگاه ۱۱۴ آتش‌نشانی تهران درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: “در یک ساختمان مسکونی ۲۵ طبقه در حال ساخت، کارگری حدوداً ۳۰ ساله در طبقه هفتم و در قسمت نمای این ساختمان مشغول به کار بود که ناگهان حین کار از ناحیه کمر دچار آسیب‌دیدگی شد و در وضعیت کاملاً ناایمن قرار گرفت به طوری که هر لحظه احتمال می‌رفت به پایین ساختمان سقوط کند.”

وی افزود: “آتش‌نشانان به محض رسیدن به محل حادثه پس از بررسی کامل و ارزیابی اولیه و ایمن‌سازی محل به دو گروه تقسیم شدند، گروه نخست پس از ورود به ساختمان در حال احداث و رفتن به طبقه هفتم ساختمان این کارگر ساختمانی را تثبیت کردند و همزمان گروه دوم نیز پس از عملیاتی کردن خودروی بالابر، توانستند این کارگر را که در آستانه سقوط قرار داشت، از قسمت نمای طبقه هفت به سطح زمین انتقال دهند.”

بنابر اعلام پایگاه خبری ۱۲۵؛ آتش‌نشانان پس از سپردن کارگر ساختمانی به عوامل اورژانس حاضر در محل برای انجام معاینات اولیه، تذکرات ایمنی لازم را به مدیر پروژه گوشزد کردند.

مصدومیت یک کارگر در رشت

به گزارش رکنا، پیش از ظهر روز سه شنبه ۴ آذر ۹۹، حادثه سقوط از ارتفاع کارگری ۵۵ ساله به مرکز کنترل آتش نشانی رشت اطلاع داده شد.

شهرام مومنی رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت از اعزام ۸ آتش نشان به همراه دو دستگاه خودرو به محل حادثه واقع در بلوار شهید بهشتی شهرک شهید مفتح خبر داد.

وی با بیان اینکه این حادثه در پی سقوط مردی حدودا ۵۵ ساله (برقکار) از ارتفاع منزل مسکونی دوبلکس بود، ادامه داد: “با توجه به ارتفاع موجود فرد از ناحیه سر دچار مصدومیت جزیی شد.”

وی با اشاره به اینکه سریعا آتش نشانان نسبت به انجام تمهیدات ایمنی، ایمن سازی محل و انتقال مصدوم به مکان امن اقدام کردند افزود: “تیم اورژانس حاضر نیز نسبت به اقدامات اولیه درمان و اعزام به بیمارستان اقدام کردند.”

مومنی با تاکید بر استفاده از وسایل استاندارد و کاربرد صحیح وسایل حفاظت فردی به همراه اموزش که نقش مهمی در کاهش حوادث ناشی از کار در ارتفاع را دارد، ادامه داد: “کار در ارتفاع بالاتر از ۲ متر جز کار در ارتفاع محسوب شده و باید مقررات لازم در این زمینه مورد توجه استاد کاران، کارگران، شرکت های عامل و… قرار گیرد.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید