خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  احضار ۱۰ شهروند به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه

احضار ۱۰ شهروند به دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه

خبرگزاری هرانا –  جواد رضایی، فرهاد محمدی، امیر عزتی حیدرلو، عرفان مهدی خانی ساعتلو، رامین دهقان، حسنیه انتخابی حسنلویی، سهند بهنمون، سالار طاهر افشار، رامین خدا بخش و یونس شیرزاد جوان، ۱۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) روز یکشنبه ۲ آذرماه طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه احضار شدند. در این احضاریه از این شهروندان خواسته شده ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا در این شعبه حاضر شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹، ۱۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) روز یکشنبه ۲ آذرماه طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه به ریاست قاضی محمدرضا غنی زاده احضار شدند.

در این ابلاغیه از جواد رضایی، فرهاد محمدی، امیر عزتی حیدرلو، عرفان مهدی خانی ساعتلو، رامین دهقان، حسنیه انتخابی حسنلویی، سهند بهنمون، سالار طاهر افشار، رامین خدا بخش و یونس شیرزاد جوان خواسته شده ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ توضیح در این شعبه حاضر شوند.

این شهروندان به اخلال در نظم و آسایش عمومی و حضور در تجمع غیر قانونی متهم شده‌اند.

احضار این شهروندان در رابطه با تجمعات اخیر در مناطق ترک نشین کشور صورت گرفته است. در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات اخیر در منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید