خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  احضار ۵ شهروند به دادسرای عمومی و انقلاب رشت / سند

احضار ۵ شهروند به دادسرای عمومی و انقلاب رشت / سند

خبرگزاری هرانا – ودود اسدی، محمد عینی چونه خان، ابراهیم گنجی افسوران، وحید بیگ زاده و محمد شیری، ۵ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) ساکن رشت روز یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شدند. در این احضاریه از این شهروندان خواسته شده ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ آخرین دفاع در این شعبه حاضر شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۹،  ۵ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) ساکن رشت طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شدند

از ودود اسدی، محمد عینی چونه خان، ابراهیم گنجی افسوران، وحید بیگ زاده و محمد شیری خواسته شده ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ آخرین دفاع در این شعبه حاضر شوند.

این شهروندان به “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” متهم شده‌اند.

از میان این شهروندان ودود اسدی، محمد عینی چونه خان و ابراهیم گنجی افسوران در تاریخ ۲۷ مهرماه امسال در جریان اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات اخیر در منطقه توسط نیروهای امنیتی در رشت بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

ابراهیم گنجی مدیر مسئول نشریه دانشجویی یاغیش دانشگاه گیلان است.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید