خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز پنجشنبه ۲۲ آبان، جمعی از اهالی روستای بکه شهرستان شهریار در استان تهران در مقابل ساختمان قوه قضائیه، شماری از کارگران شرکت کشت و صنعت کارون در محوطه این شرکت و گروهی از کارکنان میدان نفتی آزادگان شمالی واقع در شهرستان اهواز در محوطه محل کار خود، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از روزنامه شرق، روز سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹، حدود ۵۰ نفر از اهالی روستای بکه شهرستان شهریار در استان تهران، در اعتراض به تملک اراضی خود توسط جهاد کشاورزی در مقابل ساختمان قوه قضائیه دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس این گزارش، جهاد کشاورزی استان تهران خود را مالک یک‌سوم زمین‌های روستای بکه در شهریار می‌داند و این اراضی را بر اساس قانون کشت موقت، به کشاورزان دیگری واگذار کرده است. کشاورزانی که به گفته معترضان مقابل قوه قضائیه، یا سنشان به زمان تصویب قانون کشت موقت نمی‌خورد، یا روی هیچ زمینی کار نکرده‌اند که مشمول این قانون شوند یا بازنشستگان دستگاه‌های دولتی هستند.

مردم معترض روستای بکه می‌گویند؛ خبر نداشته اند که قانون کشت موقت شامل زمین‌های آنها هم می‌شده و جهاد کشاورزی هم به ثبت اعلام نکرده است که حق خرید ‌و‌ فروش در بخشی از اراضی منطقه را ندارند. آنها قبل از انقلاب از اربابان منطقه، قطعاتی هزارو ۵۰۰ متری خریداری کرده‎اند و این زمین‌ها دست ‌به‌ دست شده است. حالا جهاد کشاورزی حکم به تخلیه زمین‌هایشان صادر کرده است. از آنجا که مهلت قانونی برای شکایت در زمینه قانون کشت موقت هم تمام شده، مردم روستای بکه امکان طرح شکایت در قوه قضائیه هم ندارند.

این کشاورزان در تجمع پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود؛ «مدیران محترم قوه قضائیه، اگر بخواهید بدانید چگونه اسناد مالکیت ششدانگ مالکین توسط اشخاص زمین‌‎خوار به‌سادگی ابطال می‌گردد به روستای بکه شهریار مراجعه کنید»و «ما مالکین قطعات هزار و ۵۰۰ متری روستای بکه شهریار خواهان رسیدگی و احقاق حق تضییع‌شده خود هستیم».

یکی از معترضان از احتمال تخلیه یک‌سوم روستا به دلیل اجرای قانون کشت موقت خبر داد و گفت: “۳۰۰ قطعه هزار و ۵۰۰ متری در روستا یعنی ۳۰۰ خانوار، درگیر قانون کشت موقت است. در‌حال‌حاضر کل روستا حدود هزار خانوار دارد. یک‌سری دامداری‌شان درگیر این قانون شده، برخی خانه محل زندگی‌شان را باید تخلیه کنند و بخش دیگری از مردم هم در قطعات هزار و ۵۰۰ متری کار کشاورزی انجام می‌دهند. برای بخشی از روستا حکم قلع ‌و‌ قمع گرفته‌اند”.

لازم به ذکر است، اهالی روستای بکه پیشتر نیز در شهریور‌ماه سال جاری تجمع کرده بودند که به آنها اعلام شد؛ به ثبت نامه زده شده است. طی تجمع روز گذشته نیز به آنها اعلام شد که از طریق ثبت مسئله را پیگیری کنند.

تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت کارون

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹، شماری از کارگران شرکت کشت و صنعت کارون در محوطه این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران دلیل تجمع خود را اعتراض به پائین بودن کاهش میزان حقوق دریافتی و عدم پرداخت معوقات مزدی خود عنوان کردند.

تجمع کارکنان میدان نفتی آزادگان شمالی

بخ گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹، گروهی از کارکنان میدان نفتی آزادگان شمالی واقع در شهرستان اهواز، با برگزاری تجمع اعتراضی در محوطه محل کار خود خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

آنها دلیل تجمع خود را اعتراض به پایین بودن سطح حقوق دریافتی خود و نبود امکانات رفاهی و درمانی عنوان کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید