خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای یک زن و دختر ۱۷ ساله‌اش در اهواز

صدور حکم اعدام برای یک زن و دختر ۱۷ ساله‌اش در اهواز

خبرگزاری هرانا – یک زن به همراه دختر ۱۷ ساله اش در اهواز از بابت اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم شدند. بنا بر خبر دیگر، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف اعلام کرد که در ۶ ماه نخست سال جاری، ۱۹۷ زندانی محکوم به اعدام از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک زن و دختر ۱۷ ساله اش در خوزستان که متهم به قتل یک پسر هفت ساله هستند، به اعدام محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، بعدازظهر ۱۵خرداد سال۹۷ با پیدا‌ شدن جسد سوخته پسربچه‌ای ۷ساله در حوالی فلکه فرودگاه اهواز، تحقیقات پلیس برای کشف راز این جنایت آغاز شد. جسد کاملا سوخته و هنوز هویت او مشخص نبود اما یک روز بعد خانواده پسربچه‌‌ای ۷ساله به نام امیرعلی با حضور در پزشکی قانونی و با توجه به نشانه‌هایی که از جسد باقی مانده بود، او را شناسایی کردند.

آنها گفتند که پسرشان یک روز قبل‌تر زمانی که در حال بازی در حیاط خانه‌شان در ماهشهر بوده، ناپدید شده و آنها در این مدت به‌دنبال پیدا‌کردن ردی از او بوده‌اند.

آزمایشات پزشکی قانونی و بررسی‌های تخصصی اظهارات این خانواده را تأیید کرد.

مادر امیرعلی در همان تحقیقات اولیه گفت که به زن همسایه‌شان مشکوک است. او توضیح داد: “در همسایگی ما زنی به همراه ۲دخترش زندگی می‌کند. یکی از دختران او همکلاسی دخترم است اما از وقتی بین دخترانمان در مدرسه اختلاف پیش آمده، ما هم با این همسایه‌‌مان دچار اختلاف شده‌ایم و تنها کسی که به او مشکوک هستیم، این زن و دخترانش هستند.

با این سرنخ، مأموران تحقیقات خود را روی زن همسایه‌ متمرکز کردند و در ادامه سرنخ‌هایی به‌دست آمد که نشان می‌داد وی همراه دختر ۱۷ساله‌اش در زمانی که جسد امیرعلی در اهواز پیدا شده بود، در حوالی محل پیداشدن جسد حضور داشته است. با این اطلاعات، زن جوان و دخترش دستگیر شدند.

دختر ۱۷ساله گفت: “مادرم یک پژو ۴۰۵ دارد که با آن مسافرکشی می‌کند. بعضی وقت‌ها با این ماشین تمرین رانندگی می‌کنم تا زمانی که به سن قانونی رسیدم، گواهینامه بگیرم. روز حادثه مادرم در خانه بود که تصمیم گرفتم ماشین را از پارکینگ خارج کنم. در حیاط را باز کردم و دنده عقب می‌رفتم که احساس کردم از روی چیزی رد شدم. از ماشین پیاده شدم و دیدم با پسر همسایه‌مان به نام امیر‌علی تصادف کرده و او را زیر گرفته‌ام. از دماغش خون می‌آمد و مادرم را خبر کردم. چون با خانواده امیرعلی اختلاف داشتیم، مادرم امیرعلی را روی صندلی عقب گذاشت و شروع به حرکت کردیم. اولش می‌خواستیم او را به بیمارستان ببریم اما ترسیدیم و تصمیم گرفتیم او را به اهواز ببریم و در جایی رها کنیم.”

دختر ۱۷ساله ادامه داد: “در بین راه امیرعلی زنده بود اما برای اینکه صورتش را نبینم، متکای سنگینی را که داخل ماشین بود، روی صورتش گذاشتم. وقتی به اهواز رسیدیم و متکا را برداشتم، دیدم نفس نمی‌کشد. همانجا تصمیم گرفتیم جسدش را آتش بزنیم تا کسی شناسایی‌اش نکند. جسد را در محلی خلوت از ماشین بیرون بردیم و با بنزینی که از قبل داخل ماشین بود، آن را آتش زدیم و برگشتیم.”

در نهایت مادر و دختر پای میز محاکمه قرار گرفتند و قضات دادگاه هر دوی آنها را به اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم کردند.

در بخشی از این حکم آمده است: «پزشکی قانونی هیچ آثاری ازجمله شکستگی جمجمه و شکستگی استخوان که نشان دهد چنین تصادفی رخ داده است، مشاهده نکرد و به‌نظر می‌رسد که اساسا چنین تصادفی رخ نداده است بلکه متهم (دختر جوان) به‌دلیل هوش زیادی که دارد و برای فرار از مجازات چنین ماجرایی را مطرح کرده و از طرفی پزشکی قانونی اعلام کرده که امیرعلی در زمان آتش‌زدن پیکرش زنده بوده است.»

طی ۶ ماهه اول سال جاری؛ رهایی ۱۹۷ زندانی از اعدام

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف با اشاره به پرونده محکومان به اعدام گفت: “۱۹۷ محکوم به اعدام طی ۶ ماهه اول سال جاری از چوبه دار نجات پیدا کردند. سالانه ۴۰۰ مورد نجات از چوبه دار داریم.

وی افزود: “افزایش میزان صلح و سازش در پرونده‌هایی که زندانی دارد، مشاهده می‌شود. حدود ۲۰ هزار پرونده در زندان‌ها بررسی شده و ۱۲ هزار مورد آن‌ها مورد صلح و سازش قرار گرفته و بیش از ۵ هزار زندانی نیز آزاد شده‌اند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید