خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور همزمان با رهایی ۲ زندانی از اعدام در شهرها مختلف

تایید حکم اعدام یک زندانی در دیوان عالی کشور همزمان با رهایی ۲ زندانی از اعدام در شهرها مختلف

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام یک زندانی که پیشتر به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، توسط دیوان عالی کشور تایید شد. در اخباری دیگر ۲ زندانی در شهرهای خرم آباد و مشهد که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. همچنین در استان های کرمانشاه، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی به ترتیب ۱۳، ۱۵، ۷ و ۴۳ زندانی طی سال جاری از اعدام رهایی یافتند. همزمان رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور، از رهایی ۱۹۷ زندانی از اعدام طی ۶ ماه نخست سال جاری در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از همشهری، حکم اعدام یک متهم در تهران توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از سال ۹۲ با گزارش زنی که مدعی بود همسرش ناپدید شده، آغاز شد.

مأموران پس ‌از این گزارش، تحقیقات‌شان را آغاز کردند اما سرنخی از مرد گمشده پیدا نکردند و پرونده سال‌ها مسکوت ماند. تا اینکه ۵ سال بعد مردی به پلیس گزارش داد که در حیاط خانه‌اش که به‌تازگی خریداری کرده، اسکلت یک انسان پیدا کرده است.

پس از دریافت این گزارش، مأموران پلیس به محل رفتند و برای شناسایی هویت اسکلت یافته‌شده آن را به پزشکی قانونی فرستادند. مدتی بعد نظریه پزشکان این سازمان نشان داد جسد متعلق به مردی حدوداً ۴۰ ساله است که بیش از ۵ سال از مرگ او می‌گذرد. بدین ترتیب کارآگاهان به سراغ مالک قبلی خانه رفتند و دریافتند وی زن جوانی بوده که پس از فروش خانه‌اش از تهران مهاجرت کرده و به یکی از شهرستان ها رفته است. همچنین مشخص شد وی همان کسی است که ۵ سال قبل ناپدید شدن شوهرش را گزارش کرده بود اما با اینکه خبری از شوهرش به دست نیامده، حدود یک سال و نیم قبل با مرد دیگری ازدواج کرده و صاحب فرزند نیز شده است. مأموران به این زن به نام سیما مشکوک شده و او را بازداشت کردند. وی طی مراحل بازجویی در اعترافات خود گفت: “اسکلت متعلق به سیامک همسر سابقم است. امیر همسر فعلی‌ام او را به قتل رسانده و در حیاط خانه‌ام دفن کرده بود”.

این متهم در مراحل بعدی بازجویی عنوان کرد: “همسر سابقم مرد بداخلاقی بود و مدام و به هر بهانه‌ای من را کتک می‌زد. آخرین بار وقتی با سیامک دعوایمان شد، امیر که برادر دوستم بود، برای وساطت به خانه‌مان آمد اما با شوهرم درگیر شد و بعد هم با کمک هم سیامک را کشتیم و جسدش را در باغچه خانه دفن کردیم. یکی دو سال بعد از این ماجرا با امیر ازدواج کردم و برای زندگی به شهرستان همدان رفتیم”.

در پی این اعترافات همسر وی، امیر نیز بازداشت شد و به قتل اعتراف کرد.

نهایتا متهمان این پرونده در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند. در این جلسه نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست از طرف فرزند صغیر مقتول، برای متهمان درخواست مجازات کرد و پسر بزرگ مقتول نیز خواستار اعدام عاملان قتل پدرش شد. پس‌ از دفاع متهمان از خود، در پایان جلسه دادگاه، قضات رأی به تبرئه سیما دادند اما شوهرش امیر به اعدام محکوم شد. این حکم مورد اعتراض اولیای دم قرار گرفت و بعد از بررسی پرونده در دیوان عالی کشور حکم برائت زن جوان نقض شد و قضات دیوان عالی کشور عمل او را مصداق مشارکت در قتل تشخیص دادند. به این ترتیب زن جوان به اتهام مشارکت در قتل، یک بار دیگر در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه می‌شود، اما حکم اعدام امیر تأیید شده و به زودی اجرا خواهد شد.‌

رهایی از اعدام یک زندانی در خرم آباد

به گزارش آفتاب نیوز، یک متهم در خرم آباد پس از ۶ سال از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، این جوان شش سال پیش به اتهام قتل دوست صمیمی خود به اعدام محکوم شده بود و درحالیکه فقط دو روز تا اجرای حکم فاصله داشت، یک فعال اجتماعی با خبرنگار «شرق» تماس گرفت و درخواست کمک این زندانی را اعلام کرد. پس از آن تلاش‌ها برای نجات مرد محکوم آغاز شد.

سال ۱۳۹۳ در پی پیدا شدن جسد جوانی در بیابان‌های خرم‌آباد، پلیس آگاهی این شهر تحقیقات خود را برای شناسایی عامل یا عاملان قتل آغاز کرد. در این میان، پلیس به جوانی به نام محسن که از دوستان صمیمی مقتول بود، مظنون شد. آنها محسن را دستگیر کردند و تحت بازجویی قرار دادند. پس از ۴۰ روز، محسن به قتل دوست صمیمی خود با کمک چند نفر دیگر اعتراف کرد. بنا بر مستندات پرونده، محسن در دفاع از خود در دادگاه گفت: «اعتراف من در اداره آگاهی تحت فشار شرایط بازجویی بوده و من هیچ‌گاه تصور قتل هیچ انسانی به ذهنم خطور نکرده است».

با این‌حال اقرار صریح محسن در اداره آگاهی برای دادگاه ملاک قرار گرفت و او محکوم به اعدام با چوبه دار شد. پس از آن تلاش ریش‌سفیدان و بزرگان دو طایفه قاتل و مقتول برای ایجاد صلح و سازش بین دو خانواده و جلب رضایت اولیای‌دم مقتول آغاز شد و سرانجام اولیای‌دم اعلام کردند با دریافت مبلغ یک میلیارد تومان به‌عنوان خون‌بها، از اجرای حکم اعدام منصرف خواهند شد و به همین منظور تا پایان یکم آبان به خانواده متهم فرصت تأمین مبلغ خون‌بها را دادند. با تلاش خانواده محسن، ۸۸۰ میلیون تومان با فروش منزل مسکونی و زیورآلات زنانه تأمین شد، اما اعضای این خانواده در تأمین ۱۲۰ میلیون تومان باقی‌مانده در تنگنا قرار گرفتند.

با انتشار گزارش «شرق» و شبکه‌های اجتماعی، مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان با کمک یک فعال اجتماعی به نام مریم کارگر دستجردی و هموطنان نیکوکار در کمتر از دو روز تأمین شد و این جوان خرم‌آبادی از چوبه دار رهایی یافت.

رهایی از اعدام یک زندانی در مشهد

به گزارش رکنا، معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی از رهایی از اعدام یک زندانی در مشهد خبر داد.

محمود رفسنجانی، خاطرنشان کرد: “در سال ۹۶ و در پی یک درگیری و قتل یکی از طرفین، پرونده قتل در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مطرح شد که در نهایت پس از طی مراحل قانونی، متهم به اعدام محکوم شد”.

وی افزود: “اعضای شعبه سفیران ضامن آهو با برگزاری جلسات مستمر و صحبت با اولیاء دم موفق به کسب رضایت اولیاء دم شدند”.

طی ۶ ماه نخست سال جاری؛ رهایی ۱۹۷ زندانی از اعدام در کشور

به گزارش میزان، رییس شورای حل اختلاف استان کرمانشاه از بخشش ۱۳ محکوم به اعدام از ابتدای سال جاری در استان کرمانشاه خبر داد.

همچنین رییس کل دادگستری استان گلستان از ایجاد سازش در ۱۵ فقره پرونده قتل عمد از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

هادی هاشمیان افزود: “در گلستان بیش از ۴۰ درصد این پرونده‌های ارجاعی به شعب صلحی، به سازش طرفین ختم شده است که جای خوشحالیست”.

در گزارشی دیگر محمدابراهیم ساجدی، ‌رئیس شورای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد افزود:‌ “در سالجاری تاکنون پرونده های وارده ۲۶ هزار ۳۸۴ فقره بوده که از این تعداد ۲۵ هزار و ۵۴۵ فقره مختومه و هفت فقره قتل عمد، که حکم اعدام برای آن صادر و در مرحله اجرا بود که با تلاش شبانه روزی شوراهای حل اختلاف، ریش سفیدان و سفیران صلح، این هفت پرونده منجر به سازش شد”.

محمود رفسنجانی، رییس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی نیز بیان کرد: “در شش ماهه اول سال ۹۹ در ۴۳ پرونده منتهی به اعدام با تلاش‌های اعضای شعبه سفیران ضامن آهو رضایت اولیای دم کسب شده است”.

رهایی از اعدام ۱۹۷ زندانی از اعدام در کشور طی سال جاری

به گزارش میزان، ۱۹۷ زندانی در کشور طی ۶ ماه نخست سال جاری از اعدام رهایی یافتند.

هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف با اشاره به پرونده محکومان به اعدام گفت: “۱۹۷ محکوم به اعدام طی ۶ ماهه اول سال از چوبه دار نجات پیدا کردند و سالانه ۴۰۰ مورد نجات از چوبه دار داریم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید