خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در مشهد

اجرای حکم اعدام یک زندانی در مشهد

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۷ آبان ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مشهد به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، صبح روز شنبه ۱۷ آبان ماه ۹۹، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

هویت این زندانی که از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، “رمضان-الف” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از تاریخ ۱۳ بهمن ۹۷، در پی اعلام مفقودی یک پسر یازده ساله در دستور کار پلیس قرار گرفت.

پدر این کودک به ماموران پلیس گفت: “پسر ۱۱ ساله ام به نام مرتضی روز گذشته به همراه دوستانش در حال بازی بود که دیگر به منزل نیامد. برای یافتن او به همه جا سرزدم اما هیچ کسی از او خبری نداشت. دوستانش هم ظهر دیروز (۱۲ بهمن ماه) از او جدا شده اند و دیگر پسرم را ندیده اند”.

به دنبال اعلام شکایت این مرد، تلاش گروه ویژه ای از کارآگاهان برای یافتن کودک مذکور آغاز شد.

کارآگاهان به تحقیق در این باره پرداختند، تا این که تلفن همراه کودک را در دست یکی از دوستان او یافتند و بدین ترتیب سرنخ مهمی برای ردیابی کودک پیدا شد.

این کودک ۱۳ ساله مدعی شد پیرمردی که در محله زیرکن (بولوار مهر مادر منطقه خواجه ‌ربیع) سکونت دارد گوشی تلفن را به او داده است.

وقتی کارآگاهان به سراغ پیرمرد ۶۰ ساله رفتند، او هرگونه ارتباط خود با مرتضی (کودک گم شده) را انکار کرد که همین موضوع ظن کارآگاهان را برانگیخت. بدین ترتیب ادامه عملیات با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی احمدی ‌نژاد (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) وارد مرحله جدیدی شد و بازجویی های تخصصی از پیرمرد دستگیر شده و بررسی‌ های میدانی در محله زیرکن را آغاز کردند.

در این میان یکی دیگر از کودکان محله به کارآگاهان گفت که پیرمرد او و برخی از کودکان دیگر را به باغی کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است.

او گفت: “ظهر دوازدهم بهمن نیز مرتضی قرار بود یک قلاده سگ برای باغ پیرمرد ببرد”.

پیرمرد که دیگر نمی توانست حقیقت ماجرا را کتمان کند ساعتی بعد لب به اعتراف گشود و به قتل کودک ۱۱ ساله با انگیزه انجام عمل خلاف منافی عفت اعتراف کرد.

او سپس کارآگاهان را به محل دفن کودک در کوهپایه های روستای رباط خاکستری برد و با دستانش بخشی از خاک های میان دو تپه را جابه جا کرد که ناگهان جسد کودک نمایان شد.

در پی اعتراف متهم به قتل کودک و کشف جسد، او جزئیات اقداماتش در باغ را نیز در حضور قاضی ویژه قتل عمد شرح داد و سپس این پرونده جنایی با صدور کیفرخواست در دادسرای مشهد به شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و توسط قضات دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت. با توجه به اهمیت ماجرا و درخواست‌های مردمی و همچنین پیگیری های قاضی عابدین زاده (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) رئیس دادگاه تصمیم به برگزاری محاکمه علنی گرفت.

متهم در دفاعیاتش گفت: “به بهانه دادن پول و مذاکره درباره سگ، «مرتضی» را به باغ کشاندم و هنگامی که قصد آزارش را داشتم او مقاومت کرد و فریاد کشید، من هم او را به درون استخر خالی از آب هل دادم. وقتی بیهوش شد ترسیدم و کمربندش را باز کردم و دور گردنش پیچیدم که خفه شد. سپس با خودروی پی کی جسد او را به محل دفن در چند کیلومتری روستای رباط خاکستری بردم و دفن کردم”.

به دنبال اعترافات متهم، قضات شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی او را به اعدام، ۱۵ سال زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق (حد) محکوم کردند اما این رای مورد اعتراض وکیل مدافع وی قرار گرفت و برای بررسی دقیق تر به شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور ارسال شد.

قضات دیوان عالی پس از مطالعه اوراق این پرونده، رای صادره از سوی شعبه ششم دادگاه کیفری را که به امضای قاضی شاکری (رئیس) و قضات قاسمی طوسی و خطیبی (مستشاران وقت دادگاه) رسیده بود، عینا تایید کردند.

سرانجام این پرونده به معاونت اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد رسید و به دنبال صدور دستور ویژه از سوی معاون دادستان مرکز خراسان رضوی، این زندانی در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید