خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  اعتراضات آذربایجان؛ آزادی ۳ تن از بازداشت شدگان در تبریز

اعتراضات آذربایجان؛ آزادی ۳ تن از بازداشت شدگان در تبریز

خبرگزاری هرانا – حسین امیر هجری، رسول رضوی و حسین محمدیان، سه فعال ترک (آذربایجانی) امروز شنبه ۱۰ آبان‌ماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند. این شهروندان پیشتر در تاریخ ۲۶ مهرماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از پایان بازجویی‌ها به زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹، حسین امیر هجری، رسول رضوی و حسین محمدیان، فعالین ترک (آذربایجانی) از زندان تبریز آزاد شدند.

آزادی هر یک از این شهروندان با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

حسین امیر هجری، رسول رضوی، حسین محمدیان در تاریخ ۲۶ مهرماه امسال توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شدند. این افراد روز سه‌شنبه ۶ آبان‌ماه امسال با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شدند.

این شهروندان از زمان بازداشت تا زمان انتقال به زندان از حق تماس تلفنی با خانواده خود محروم مانده بودند. گفته می‌شود که قاضی سیدعلی موسوی، بازپرس شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب تبریز تا پیش از این به بهانه عدم تکمیل پرونده از صدور قرار وثیقه امتناع می‌کند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات اخیر در منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید