خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  مرنجاب؛ تعقیب شدن توسط خوردوی آفرودی جان بز کوهی را گرفت

مرنجاب؛ تعقیب شدن توسط خوردوی آفرودی جان بز کوهی را گرفت

خبرگزاری هرانا – تعقیب بی‌وقفه یک راس کل (بز کوهی نر) توسط یک خودروی آفرودی در کویر مرنجاب موجب مرگ این حیوان شد. یکی از روش‌های شکار وحوش تعقیب بلند مدت آنان است، که پس از مدتها فرار بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و نهایتا یا توسط شکارچیان کشته می‌شوند و یا بر اثر پرخون شدن ریه‌ها و آسیب دیدن اندام‌های داخلی در نتیجه دویدن زیاد تلف می‌شوند. در حالی که کارشناسان و فعالان محیط زیست بارها نسبت به آسیب‌های جبران‌ناپذیر آفرود در طبیعت هشدار داده‌اند همچنان شاهد جولان خودروهای دو دیفرانسیل در بکر‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران هستیم.

یه گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، تعقیب بی‌وقفه یک راس کل (بز کوهی نر) توسط یک خودروی آفرودی در کویر مرنجاب موجب مرگ این حیوان شد.

در حالی که کارشناسان و فعالان محیط زیست بارها نسبت به آسیب‌های جبران‌ناپذیر آفرود در طبیعت هشدار داده‌اند همچنان شاهد جولان خودروهای دو دیفرانسیل در بکر‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران هستیم.

حضور آفرودرها با شخم زدن کویرها به نابودی پوشش گیاهی منجر شده و با ناامن کردن منطقه، بقای زیستمندان را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. در مناطق جنگلی هم آفرودبازی به از بین رفتن گیاهانی که در بستر جنگل رشد می‌کنند منجر شده و از بین رفتن منابع غذایی حیوانات را در پی دارد. حیواناتی که در نتیجه آفرودبازی در زیستگاهشان که با تولید نور زیاد و پخش موسیقی با صدای بلند همراه است دچار استرس شدید شده و رفتار‌های طبیعی خود را از دست می‌دهند. نهایتا آفرود به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تغییر اکوسیستم و تخریب زیستگاه‌ها شناخته می‌شود اما ظاهرا آسیب‌های آفرودبازان به طبیعت، به همینجا ختم نمی‌شود و حالا لذت بردن آفرودبازان از تعقیب وحوش را هم باید به مجموعه خسارت‌هایی که آفرودبازان به طبیعت وارد می‌کنند اضافه کرد.

گفتنی است تعقیب بلند مدت، یکی از روش‌های غیرانسانی شکارچیان برای شکار وحوش است. حیواناتی که پس از مدتها فرار از تعقیب بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و به دام شکارچیان می افتند. این جانوران نهایتا یا توسط شکارچیان کشته می‌شوند و یا بر اثر پرخون شدن ریه‌ها و آسیب دیدن اندام‌های داخلی در نتیجه دویدن زیاد تلف می‌شوند.

طی یک سال گذشته جمعی از فعالان محیط زیست و گردشگران و همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران‌وبیدگل، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران‌وبیدگل و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران‌وبیدگل نسبت به پیامدهای ورود بی‌ضابطه آفرودبازان به کویر مرنجاب هشدار داده و بر لزوم ساماندهی آفرودبازی در کویر مرنجاب تاکید کرده‌اند اما این کویر بکر همچنان زیر چرخ دو دیفرانسیل‌ها مسیر نابودی را طی می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید